Zlomené srdce naozaj bolí!

Zlomené srdce naozaj bolí!

Nie je to len metafora, ktorou opisujeme, ako pri rozchode trpíme. Bolesť zo sklamania v láske má rovnaké príznaky ako infarkt.

To, ako vnímame akúkoľvek bolesť závisí aj od nášho psychického stavu. Keď sme unavení, vyčerpaní aj narazený prst bolí viac ako zlomený. Ak sme v pohode, aj bolesť zubov je omnoho znesiteľnejšia. Pri zlomenom srdci ide skutočne o fyzickú bolesť podmienenú psychickým prežívaním, psychickou bolesťou. Tieto dve oblasti síce nemajú rovnaké centrum, ale navzájom sa ovplyvňujú.

Keď dôjde  ku sklamaniu v láske, odhalí sa nevera, vzťah sa skončí, ľudské srdce má tendenciu robiť rovnaké veci a vysielať do tela rovnaké signály ako pri infarkte. Máme  zvýšený tlak, cítime bolesť na hrudníku, ťažšie sa nám dýcha, budíme sa na búšenie srdca.  V skutočnosti však nejde o infarkt, ale o úzkosť. Toto sú naše pocity vyjadrené telesným prežívaním. Hovoríme tomu somatizácia – telo reaguje na to, ako sa cítime, na to, čo sa nám v živote deje. A ako zmierniť bolesť srdca?

Väčšina z nás siaha po antidepresívach, analgetikách. Tie síce zafungujú, ale majú len utlmujúci charakter. Utlmia niektoré informácie a ich telesný prejav, napríklad bolesť. Problém však nevyriešia, len ho prekryjú. V živote toho nie je ušetrený nikto z nás! Každý niekedy zažil alebo zažije bolesť zo sklamania v láske, bolesť, ktorú spôsobí nevera alebo neopätovaná láska. To, čo v skutočnosti pomáha je socializácia. Treba ísť von, treba sa o tom čo cítime rozprávať s niekým, kto  je ochotný si nás vypočuť. Najhoršie čo môžete urobiť je, že sa izolujete, že to všetko v sebe budete dusiť ako kapustu v sude! Je dokázané, že čím viac v sebe zatláčame psychologické prežívanie, tým viac sa prejavuje fyzická bolesť, ktorú spôsobuje práve naša psychika.psychlologcké prežívanie.. lebo čím viac to robíme, tým viac sa prejavuje fyzická bolesť.

Autor: Eva
Foto:
Shutterstock