Viete zvládnuť vzťah s partnerom, ktorý má dieťa?

Niekedy nie je prekážkou neporozumenie v partnerskom vzťahu, ale úplne iný dôvod. Ak máte partnera, ktorý je napríklad rozvedený a každý druhý vikend má pri sebe svoje dieťa/deti, môže to byť vážny dôvod na vyvolanie problémov vo vzťahu, pokiaľ vás jeho dieťa odmieta. Dá sa to zmeniť a udržať si vzťah bez problémov?

Všetko má svoj čas

Ak má váš partner dieťa z prvého manželstva a vy sa snažíte byť mu dobrou kamarátkou, vymýšľate spoločný program, len aby si vás obľúbilo a zmena stále neprichádza, zrejme sa zúfalstvo a hnev prenesú aj do vášho inak pokojného a harmonického vzťahu. Dá sa to však zmeniť, no všetko má svoj čas. Pokiaľ ste sa napriek všetkým prekážkam rozhodli fungovať v partnerstve s mužom, ktorý má dieťa (alebo deti), musíte byť trpezlivá uvedomiť si, že majú svoju mamu, takže akákoľvek prísna výchova z vašej strany nie je nutná. Pokiaľ svojho partnera milujete, vytvorte si pozitívny vzťah s jeho dieťaťom. Žiaľ, u detí je prirodzené, že vás budú vnímať ako ženu, ktorá im ukradla ocka. No ako hovorí psychologička Sylvia Dančiaková: „Neupierajte im právo žiť s touto myšlienkou. Je to ich spôsob vyrovnávania sa s rozpadom rodiny. Nemá to vplyv na vašu hodnotu ako starostlivej ženy, ako milujúcej partnerky a ochotnej priateľky.“ Na situáciu sa pozrite aj zo strany partnerovho dieťaťa, nie každé zvládlo rozvod pokojne a k tomu aj to, že ich ocko má inú ženu. Nie je to vôbec jednoduché, preto ak milujete svojho partnera, milujte aj jeho dieťa. Všetko má predsa čas, pretože najdôležitejšie zo všetkého je byť trpezlivá.

 

Hľadajte riešenie

Ak máte záujem byť ich súčasťou, prijmite ich s porozumením a nestráňte sa ich, pokiaľ vás na začiatku budú odmietať. Je pochopiteľné, že deti cudziu osobu v rámci rodiny nepotrebujú, ale na druhej strane sú to práve deti, ktoré sa vedia rýchlo skamarátiť a vycítiť, že je o ne záujem. „Stačí, keď deti budú vedieť, že ich neodmietnete, že ste tam aj pre ne – nie ako nová matka, ale ako nová žena ich ocka,“ tvrdí pani psychologička. Dôležité je držať si hranice, nedovoľte dostať sa do situácie, že budete vytláčaná kvôli vzdoru partnerovho dieťaťa. Ak je počas víkendu pri svojom ocovi, neodchádzajte, staňte sa súčasťou ich spoločného programu. Hľadajte riešenie, buďte občas veľkorysá, neustupujte síce príliš často, pretože môžete stratiť rešpekt úplne. Ak aj dôjde k nejakému konfliktu, nekričte, nevyčítajte a nezakazujte. Aby ste to pokojne zvládali, je nevyhnutné, aby ste s partnerom ťahali za jeden koniec. Pôdu pre zvyk na novú ženu po ockovej strane by mal pripraviť predovšetkým váš partner. Nájdite s jeho dieťaťom spoločné záujmy, prípadne jeho tajomstvo, o ktorom budete vedieť len vy. Hlavne sa ho nestráňte a vytvorte pekné podmienky na to, aby sa aj pri vás cítilo príjemne. Vytvoreniu nových vzťahov dajte čas, rešpektujte partnerovo dieťa rovnako, ako to vyžadujete aj vy.

Autor: Iva
Zdroje:http://lesk.azet.skpartnerove-deti-ma-odmietaju.html
Foto: samphoto.cz