Viete kvôli čomu sa najviac zadlžujeme?

Viete kvôli čomu sa najviac zadlžujeme?

Moji rodičia si vzali prvú pôžičku až po vzniku samostatného Slovenska, po 40-tke a spomínam si, že z toho boli celí znepokojení. Išlo vtedy asi o 20 tisíc korún, ale viac ako pôžička ich ťažilo vedomie, že sú niekomu niečo dlžní. Vtedy sa to nenosilo! Dnes žije väčšia Slovákov na dlh a vôbec nás to neoberá o pokojný spánok.

Už sme si zvykli. Keď chceme po dovŕšení veku dospelosti bývať vo vlastnom, vezme si hypotéku! Keď chceme zažiť aj nezávislosť na kolesách, vezmeme si pôžičku na auto. Chceme novú telku, americkú chladničku alebo nás omrzela stará kuchyňa? Požičiame si na to. Jednoducho, dnes už žijeme heslom – je ľahšie splácať ako šetriť. A za čo splácame najčastejšie?

Slováci si najčastejšie požičiavajú spotrebné úvery za účelom rekonštrukcie! Takýto záväzok má až 81 % z nás. Je to pochopiteľné. Väčšina krajanov býva vo vlastnom a prevažne ide o staršie nehnuteľnosti, ktoré majú viac ako 15 rokov. A tie už potrebujú generálku! Počnúc výmenou okien, cez reparát strechy, fasády a zariadenia domácnosti. To sú najčastejšie uvádzané dôvody, pre ktoré si ideme do banky požičať. Po renovácii bytu, domu je to kúpa nového nábytku a moderných spotrebičov Nie je nám jedno kde žijeme a to len dokazuje staršie prieskumy, ktoré ukázali, že pekne zariadená domácnosť je jedným zo základných menovateľov ovplyvňujúcich náš pocit šťastia.

Na treťom mieste v rebríčku účelu použitia spotrebáku je kúpa alebo oprava auta! Napriek iným dostupným spôsobom financovania vozidla patrí pôžička stále medzi najobľúbenejšie možnosti jeho zaobstarania. Slováci sa neváhajú zadlžiť ani v prípade ak potrebujú „doložiť“ na pozemok alebo novú nehnuteľnosť, pôžičky si berú veľmi často aj na svadbu alebo oslavu inej životnej príležitosti, ale aj na splatenie iných, nevýhodných pôžičiek a na úhradu nedoplatkov za energie.

A čo myslíte, koľko ľudí je ochotných zadlžiť sa kvôli dovolenke? Aj keď práve týmto účelom použitia lákajú banky svojich klientov, aby si k nim prišli požičať, pravda je taká, že „dovolenku na splátky“ majú len 2% našincov. Niet sa čomu čudovať. Napriek nízkej finančnej gramotnosti, ktorá vládne v tejto krajine, ešte stále si vieme zrátať dva plus dva a zvážiť múdre rady odborníkov, ktorí neodporúčajú narobiť si dlhoročné dlhy kvôli krátkodobým zážitkom.

Autor:EVA
Foto: Shuterstock

Viete kvôli čomu sa najviac zadlžujeme?