Objatie lieči, zbavuje nás stresu a posilňuje imunitu

Objatie
Portrait of happy man piggybacking woman in park

Ruku na srdce, ako často sa objímate – s partnerom, deťmi, rodičmi, kamarátmi? V tejto rýchlej a odcudzenej dobe je každý akýsi citlivejší na svoju intímnu, osobnú zónu a objatie sme zaradili do skupiny bozky, sex – “mega intímne záležitosti“. Škoda!

Nie je to len pocit, nie je to len nahováranie si niečoho, čo neexistuje, je to vedecky potvrdený fakt. Už po dvadsiatich sekundách strávených v objatí s niekým, s kým je nám tento tesný kontakt príjemný, sa v tele začína tvoriť hormón lásky – oxytocín. Čím dlhšie sa objímate, tým viac stúpa jeho hladina. A nemyslite si, že oxytocín spôsobuje len motýle v bruchu! Dokáže omnoho viac. Čím viac hormónu lásky, tým menej hormónu stresu – kortizolu. Oxytocín znižuje krvný tlak, potláča smútok, úzkosť, zlú náladu, depresiu, dodáva vnútornú silu a energiu.

Keď je vám smutno, keď vám starosti a povinnosti prerástli cez hlavu, nič vám nepomôže tak, ako keď vás niekto silno objíme – kolegyňa  v práci, priateľ, dieťa.. V tej chvíli máte pocit, ako keď niekto konečne otvorí odtok vo vani, z ktorej sa už pomaly vylieva voda. Cítite úľavu, záchranu, ako keby z vás niekto odobral časť záťaže.

Vedci z Carnegieho-Mellonovej univerzity v Pittsburghu a z Virgínskej univerzity zistili, že objatie má pozitívny vplyv aj na našu imunitu. Nie je pre nás len psychicko-sociálnou terapiou, ktorá nás chráni pred pocitom osamelosti, pred úzkosťou a depresiou,  objatie je aj takou malou vakcínou proti chrípke. V rámci jedného výskumu sa zistilo, že ľudia, ktorí sa často a dlho objímali boli voči chrípkovému vírusu odolnejší a ak aj ochoreli, priebeh choroby bol miernejší a doba liečenia kratšia.

Ľudia, ktorí nešetria objatiami a majú sa s kým podeliť o svoje teplo, sú odolnejší voči chladu a chorobám, ktoré vznikajú práve vtedy, keď sme vystavení zime. Objatia teda preukázateľne posilňujú imunitné schopnosti organizmu. Nedostatkom objatia trpia najmä starší a opustení ľudia. Nečudo, že práve ich viac trápia fyzické prejavy, ktoré sú spôsobené psychickým prežívaním, smútkom a pocitom osamelosti. A pritom, jediné, čo by ich skutočne vyliečilo je blízkosť inej osoby, neobyčajne obyčajné objatie. Nešetrite ním!

Objatie