Neobľúbená burina – obľúbená liečivka

žíhľava

Žihľava dvojdomá bola vďaka svojim liečivým účinkom známa už v období stredoveku. Nejde len o pichľavú burinu či kŕmnu rastlinu pre zvieratá. Je to najmä liečivá rastlina, ktorá má  blahodárne účinky na náš organizmus.

Žihľava dvojdomá čistí krv, obsahuje vitamíny C,B, provitamín A a minerály ako vápnik, horčík a železo. Obsahuje látky, ktoré zlepšujú imunitu a okrem nich obsahuje aj serotonín, čiže hormón dobrej nálady, šťastia. Zároveň pomáha pri ateroskleróze, upravuje krvný tlak  a metabolizmus , znižuje hladinu cukru v krvi a detoxikuje celý organizmus.  Pôsobí aj protirakovinovo a proti reume a tiež má pôsobenie na kardiovaskulárny systém. Zlepšuje aj funkciu pečene a žlčníka.

Je osvedčeným liekom na vlasy.  Ak máte problémy s vypadávaním vlasov, je účinky sú pri tomto probléme tiež priaznivé. Odvar na opláchnutie vlasov pomáha pri lupinách a vypadávaní, posilňuje vlasy a podporuje ich rast.Okrem toho pomáha aj pri kašli.

Ak obľubujete čaje, pripravte si ho z čerstvej žihľavy. Čaj pôsobí močopúdne, zmäkčuje stolicu, podporuje aj tvorbu materského mliekaprelieči tiež obličky, žlčník i pečeň, pomáha pri alergii, bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje metabolizmus. Žihľavový čaj sa zaraďuje aj k bojovníkom proti leukémii, či chronickým bolestiam kĺbov a osteoporóze. Žihľavový čaj sa pripravuje z jednej väčšej čajovej lyžičky na šálku vody. Čaj sa pije len z jej listov, najlepšie čerstvo natrhaných, a to trikrát denne. Prvú šálku by sme mali vypiť hneď ráno nalačno. Účinky čaju sa zvýšia, pokiaľ čaj pijeme pomaly, v priebehu dvadsiatich minút.

Pomáha aj pri čistení pleti, vyrážkach a akné. Ak máte problémy s pleťou, odporúča sa trojtýždňová pitná kúra. Piť ho môžu aj tí zdraví: vyskúšajte si ho piť niekoľko mesiacov aspoň 1 šálku denne. Ak sa vám nechce pripravovať si čaj z čerstvých listov, kúpte si ho v lekárni. Zlepšite si zároveň pitný režim a pocítite zlepšenie stavu vášho organizmus. Nebudete pociťovať únavu, zlepší sa aj pokožka a zregenerujete aj pečeň.

Ak trpíte reumou, prikladajte si ju na boľavé kĺby. Vhodná je aj pri problémoch so žlčníkom, pečeňou, vredoch, ale aj na vonkajšie použitie, napr. na exkémy, kurie oká a odstráni aj pleseň na nechtoch nôh.

Žihľava by sa nemala užívať dlhodobo a vo veľkých dávkach. Všetko s mierou platí najmä pre tých, ktorí majú problémy so zrážanlivosťou krvi, pri menštruácii a pri zvýšenom riziku obličkových kameňov.

Autor: INA
Zdroje:http://bylinky.nazdravie.sk/sk/prhlava-dvojdoma/29/, http://plnielanu.zoznam.sk/c/2277/zihlava-je-prirodny-liek-a-mate-ju-zadarmo-pri-akych-neduhoch-dokaze-pomoct,http://www.klubharmony.eu/sk/clanok/9/1513/zazracne-ucinky-beznej-byliny
Foto: http://b.ssrv.sk/images/i2696w460h276xyz1001.jpg

ˇŽihľava