Najčastejším dôvodom rozvodov už nie je nevera. Je to niečo horšie!

nevera prostredníctvom sociálnej siete.

Kto nie je na facebooku, ako keby ani neexistoval! Táto hláška chytila za srdce celý svet, čoho dôkazom je šialene vysoký počet jeho užívateľov. Horšie je, že priamo úmerne s tým rastie aj počet rozvodov. Nie je to náhoda! Za to, veru, môže aj facebook, respektíve, nevera prostredníctvom sociálnej siete.

Len v Európe je na facebooku viac ako 300 miliónov ľudí. Každú sekundu pribudne 5 nových profilov. A každú chvíľu sa aj kvôli tomuto sociálnemu fenoménu rozpadne nejaký vzťah. Kedysi sme si robili žarty z toho, že najčastejším dôvodom rozvodu je manželstvo, ale dnes sa pod nefungujúce vzťahy nepodpisuje už len nevera, rozdiely v názoroch na život a výchovu detí, ale hlavne facebook! Psychológovia, ktorí „liečia“ párovou terapiou musia hľadať nový liek na túto novodobú partnerskú chorobu, s ktorou k nim ľudia prichádzajú častejšie ako s hocijakým iným partnerským problémom.

Facebook nám dáva  neskrotné a nekonečné možnosti na spoznávanie nových známostí, obnovovanie starých, na rýchle kontaktovanie hocikoho, kdekoľvek na svete. A čím ľahšia cesta k pokušeniu, tým rýchlejšia a nebezpečnejšia. Sociálne siete vytvárajú priestor pre nesmierne jednoduchú, intenzívnu, nenápadnú a takmer nekontrolovateľnú snahu o rozptýlenie v podobe mimomanželskej/mimopartnerskej aférky. Sexi fotky, ktoré si na profil dávame, provokujúce statusy, ktoré uverejňujeme, to všetko sú návnady, ktoré fungujú na každého kto hľadá únik z domáceho vzťahového stereotypu. Navyše, ani polovica z toho čo na facebooku vidíme a čítame nekorešponduje s realitou. Je to až tak nafúknuté a prikrášlené, až sa to stáva neodolateľným – na istý čas, kým nezistíme ako sa veci naozaj majú a vyzerajú. Ale to už býva neskoro.

Kedysi sme sa po návrate domov zišli pri večeri, pri telke alebo sme si sadli do záhrady a rozprávali sme sa o živote, práci, deťoch, o nás. Boli sme prítomní v našich životoch, zaujímali sme sa jeden o druhého, jeden druhému sme sa venovali. Aj dnes sa rozprávame, ale nie s partnerom. Rozprávame sa s telefónom, počítačom, tabletom, osobnú komunikáciu s blízkym človekom nahrádzame atraktívnejšou, neosobnou, ale spočiatku veľmi vzrušujúcou komunikáciou s cudzími ľuďmi. A výsledok? Ak sa vám možnosť sexuálneho rozptýlenia ponúka jednoducho, priam na zlatom podnose a navyše v čase, keď to doma trochu škrípe, nevyužijete ju? Žiaľ, viacerí ju využívajú. Ale to je už posledný level. Nemusíte sa k nemu ani len priblížiť a facebook váš vzťah dokáže potopiť. Kto z nás by bol šťastný a spokojný vo vzťahu, v ktorom je sám, lebo ten druhý si celé hodiny chatuje? Kto z nás by sa uspokojil so vzťahom, v ktorom sa mu nedostáva ani len letmý dotyk, keďže ruky sú zaneprázdnené telefónom a klávesnicou? Facebook je dobrý sluha, ale zlý pán. Nezabudnite, príležitosť robí zlodeja a na sociálnej sieti je príležitosti až-až!

Autor: Eva
Foto: Ingimage

nevera prostredníctvom sociálnej siete.