Hádky prospievajú nášmu zdraviu aj našim vzťahom

 Štúdia, ktorá sa realizovala na 200 pároch v priebehu dvadsiatich rokov priniesla zaujímavé zistenie. Páry, ktoré sa počas svojho vzťahu vôbec nehádali, žili kratšie, ako tie, ktoré občas mali „taliansku domácnosť“.

Ale pozor, nie je hádka ako hádka. Aj hádať sa treba vedieť. Ak sa počas hádky vyčítate ešte aj hriechy svojich prarodičov, urážate sa navzájom a dokonca pri tom neváhate použiť aj vulgárne slová, na vzťah to má deštruktívny vplyv. Ako na to?

Väčšina hádok má tri štádia. Na začiatku je rozbuška – „opäť meškáš“, „nevyniesol si smeti“, „ako si mohol zabudnúť kúpiť pečivo?“ – krátka veta, podaná s tak ostrým, vyčítavým, cynickým tónom, že úplne stačí na otvorenie poriadne hlasnej debaty. Druhou fázou sú výčitky, obviňovanie, zhadzovanie toho druhého, aj nadávky a preklínanie. A vyústením je záver, ktorý charakterizujú prvoplánové riešenia – „vypadni z môjho života“, „najlepšie bude, keď to ukončíme“, „bez teba by mi bolo omnoho lepšie“. Takáto hádka nikam nevedie.

Tak, kedy potom je hádka prospešná? Keď pôsobí ako búrka po mnohých horúcich dňoch, ktorá vyčistí vzduch a prinesie nový, svieži vietor, ktorý ukončí to neznesiteľné dusno. To však musíte zmeniť zaužívaný scenár hádok. Na hádku si musíte nájsť čas. Nezačínajte s ňou pred spaním, alebo za volantom, pred deťmi, či na ulici. Premyslite si, čo ňou chcete dosiahnuť a uvedomte si, že slová majú obrovskú silu, to čo raz vypustíte z úst, naspäť už nevrátite.

Vopred si pripravte nie len celý rad výčitiek, ale aj riešení, aby hádka mala zmysel. Namiesto vety – „opäť ti robím slúžku, opäť po tebe zbieram ponožky“ – skúste otvoriť rozhovor (hoci hlasnejší rozhovor) vetou – „drahý, viem, že je to zvyk každého chlapa a naučila som ťa, že rozhádzané ponožky sa pozbierajú samy, ale už ma to nebaví. Skús ich namiesto na zem hodiť do koša na bielizeň, ušetríš mi tým čas a energiu, ktorú môžeme využiť spolu a omnoho príjemnejším spôsobom“.

Pri hádke nezáleží len na tom čo poviete, ale hlavne na tom, ako to poviete. Ak nechcete, aby hádka priniesla viac škody ako úžitku, skúste to diplomatickejšie.

Autor: Eva
Foto:
Ingemage

Hádky prospievajú nášmu zdraviu aj našim vzťahom