Guarana- zdraviu prospešná bylina z dažďových pralesov

Guarana

Cítite sa unavení aj ráno po dlhom spánku? Namiesto práce by ste radšej zostali v posteli a spali pár ďalších hodín? Káva vám nepomáha a nezdravé energetické drinky piť nechcete? Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali áno, prečítajte si nasledujúci článok o prírodnom zázraku- guarane.

Exotická bylina z dažďových pralesov
Guarana, alebo paulínia nápojová, je tropická drevitá liana z čeľade mydlovníkovité. Jej domovom sú dažďové pralesy Amazónie, kde napomáha miestnym domorodcom k dlhovekosti a obdivuhodnej aktivite. Vďaka zložkám guaranínu a kofeínu sa domorodí Guaraníovia dožívajú vysokého veku bez výrazných zdravotných a mentálnych ochorení. V tamojších oblastiach je tiež prírodným afrodiziakom, preto je úplne normálne, že Guaraníovia majú deti aj dávno po štyridsiatke.

Pri ľahšom prechladnutí nahradí aj lieky
Táto drevitá liana, na prvý pohľad pripomínajúca škoricu, má vynikajúce stimulačné účinky na nervovú sústavu. Ak sa objavia prvé náznaky prechladnutia ako kýchanie, zvýšená teplota alebo kašeľ, postačí jedna tabletka guarany (môže byť aj rozpustená vo vode vo forme čaju) a všetky príznaky do pár hodín zmiznú. Pri bolestiach hlavy, problémoch s trávením alebo imunitných výkyvoch je guarana ideálnym riešením, pretože dokáže bojovať proti viacerým druhom zápalov. Rovnako účinne pomáha aj pri problémoch s prieduškami a pľúcami, pretože vďaka širokému obsahu vitamínov uvoľňuje dýchacie cesty.

Lepší spánok a výkonný mozog
Keďže guarana obsahuje prírodný kofeín, po rannom požití nebudete cez deň cítiť únavua potrebu krátkeho spánku. Bez problémov fungujete celý deň, vďaka čomu sa večer ľahšie zaspáva a spánok je kvalitný. Okrem fyzickej energie tiež pomáha k zlepšeniu pamäti a mozgových buniek, vďaka čomu sa stáva čoraz viac obľúbenou medzi študentmi. Nielenže sa zlepší koncentrácia na prednáške alebo vyučovacej hodine, dokonca aj štúdium a príprava na skúšky má ľahší priebeh.
Aj veľkí trémisti si prídu na svoje. Ak máte príliš veľký stres pred skúškou alebo prezentáciou v práci, guarana vám pomôže stres a trému mierne odbúrať.

Skvelý pomocník pri chudnutí
Gurana je šikovným pomocníkom aj pri zhadzovaní hmotnosti. Nie je to však žiadny zázrak vo forme pilulky alebo prášku, ktorý spraví všetku prácu za vás. Ak sa snažíte zredukovať hmotnosť,  okrem úpravy stravy a iných dôležitých aspektov je guarana vhodným doplnkom. Pri jej užívaní sa zlepšuje trávenie a vylučovanie vody z tela. Okrem toho napomáha k spaľovaniu tukových buniek a potláča pocit nekontrolovateľného hladu.

Kedy nie je guarana vhodná?
Ak sa vám zdá, že máte na vitamíny z guarany alergiu, radšej sa jej užívaniu vyhnite. Rovnako to platí aj pri tehotných a dojčiacich ženách, alebo ak vám lekár užívanie neodporúča.

Zdroj: Adriana F.

Guarana