Denná dávka vitamínu C z rakytníka

Rakytník pôvodne pochádza z Ázie, dnes je už rozšírený po celej Európe. I keď táto oranžová bobuľka nepatrí medzi najobľúbenejšie „ovocie“, obsahuje veľa dôležitých látok, ktoré náš organizmus potrebuje.

Čo obashuje?

Rakytníkpatrí medzi liečivé rastliny v tradičnej indickej, mongolskej a tibetskej medicíne. Už naši predkovia ho používali pri pľúcnych, zažívacích, kĺbových ochoreniach i ochoreniach pečene a dokonca túto drevinu využívali v starodávnej kozmetike.

Kvitne nenápadne, zvyčajne má funkciu okrasného kríku v našich záhradách, no netreba zabúdať ani na jeho liečivé účinky. Vďaka nemu sa nám do tela dostane vitamín C, zvyšuje pružnosť a priechodnosť ciev, tlmí bolesť a je účinný aj pri žalúdočných problémoch. Obsahuje aj vitamínyB1, B2, B6, vitamín C,E,K1 a provitamín A, draslík, železo, mangán a ďalších 12 minerálov i stopových prvkov. Súčasťou je aj dokonca serotonín, hormón dobrej nálady a rastlinný hormón považovaný za prostriedok proti ateroskleróze.

Liečivé účinky

Využíva sa aj na zbavenie sa stresu a únavy. Podporuje tvorbu tráviacich enzýmov, stimuluje tiež činnosť pečene a pľúc. Veľmi dôležitý aj pri posilnení imunitného systému. Tým, že je bohatou zásobárňou antioxidantov, chráni organizmus človeka pred škodlivými voľnými radikálmi.

Vplyv má aj na kožné problémy a akné. Keďže obsahuje veľa stopových prvkov, zohráva dôležitú úlohu pre športovcov.

Odporúča sa užívať pri ochoreniach ako je chrípka, angína a pri rôznych vírusových ochoreniach a pri prechladnutí.

Liečivé účinky môžete vidieť aj pri očiste organizmu.

Okrem samotnej šťavy rakytníka je veľmi vzácny aj olej, ktorý obsahuje dôležité vitamíny a iné látky. Olej pomáha pokožke a priaznivo pôsobí aj pri pocite sucha v ústach či v oku.

Čo sa dá z neho využiť?

Z rakytníka sa dajú dobre využiť plody, z ktorých sa robia šťavy, kompóty, džemy, sirupy i víno. Z lístkov si zasa môžete pripraviť chutný a hlavne zdravý čaj. Vďaka nemu získate dennú dávku vitamínu C, ktorá je v tomto období nevyhnutná.

Zdroje: http://zena.atlas.sk/rakytnik-rastlina-buducnosti-vas-pomocnik-proti-chripke-a-prechladnutiu/zdravie/prirodna-medicina/628447.html, http://www.zdravia.sk/www-zdravia-sk/6-CLANKY-a-RADY/4-RAKYTNIK-resetliakovy, http://article.sapub.org/10.5923.j.fph.20120203.02.html

Foto: http://www.bioobchod.cz/fotocache/gallery/rakytnik_resetlakovy.jpg

Denná dávka vitamínu C z rakytníka