Máte v záhrade černice? Nezabudnite na letný rez!

Harvest

Drobné ovocie je obľúbené najmä medzi deťmi, je plné vitamínov a ich zber býva často rodinnou zábavou. Zber malín a černíc, ríbezlí i egrešov práve zažíva svoj vrchol.

Ak ich máte v záhrade, okrem užívania si sladkokyslých plodov sa nezabudnite o rastliny i postarať. Ak chcete mať na budúci rok bohatú úrodu a silné rastliny, najmä v prípade černíc je veľmi dôležitý takzvaný letný rez.

Popínavé odrody často tvoria asi od polovice júna predčasné bočné výhony na rastúcich mladých výhonoch. Tieto je potrebné v priebehu augusta skrátiť na jeden až tri silné púčiky (štyri až päť listov). Ak v tom istom roku  púčiky ešte raz vypučia, skrátime ich na jar nasledujúceho roka na jedno až tri očká (púčiky). V rámci letného rezu odrežeme tesne pri zemi všetky prebytočné výhony. Na rastline by nemalo zostať viac ako štyri až šesť silných prútov. Na jar je vhodné odstrániť špičky mladých prútov, keď sú dlhé 1,5 až 2 m. Podporíte tak tvorbu bočných výhonov. Pre pohodlné a rýchle zvládnutie starostlivosti o ovocné kry, ale napríklad i o ruže, či okrasné dreviny, je ideálne použiť kovadlinové záhradné nožnice, napríklad RS 4000 od WOLF-Garten.

V prípade ríbezlí a egrešov sa nebojte radikálnejšieho zásahu a pokojne odstrihnite tretinu či dokonca polovicu starých výhonov. Rastlinu tak omladíte a podporíte bohatosť ďalšej úrody. Ak potrebujete urobiť  letný rez na hrubších vetvách ovocných stromov, použite nožnicami Power Cut RS 800 značky WOLF-Garten na hrubšie vetvy ovocných stromov, bude zastrihnutie vyžadovať minimum námahy. Funkcia Speed Cut zabezpečí nízky uhol rozovretia rukoväte a maximálny uhol rozovretia čepele. Pri práci sa tak budete môcť pohodlne pohybovať aj na obmedzenom priestore.  www.wolf-garten.sk

Zdroj: Katarína S.