Ovocie našich prastarých mám.

Drieň obyčajný, ľudovo nazývaný Drienka, s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z oblastí Balkánu a Malej Ázie. Postupne sa však jeho pestovanie rozšírilo do celej Európy a aj na iné kontinenty. V literatúre z 80. – 90. rokov minulého storočia sa o ňom toho píše len veľmi málo.

 

Napríklad v knihe Zelinkár z roku 1793, od autora Juraja Fándlyho, je drieň spomenutý niekoľkokrát. „Uvar listy drieňa s octom a podrž teplé v ústach, hoja veľkú bolesť zubov.“ Tak je popísaný jeden z jeho účinkov. Keďže dnes opäť hľadáme zabudnuté, pôvodné druhy rastlín, ktoré sú zdravé, odolné a jednoduché na pestovanie, Drieň sa začína do našich záhrad pomaličky vracať. Ak v tej vaše ešte nerastie, mali by ste to čím skôr zmeniť.

Drieň kvitne veľmi skoro na jar, už v priebehu februára až začiatkom marca. Celá rastlina aj kvety sú mrazuvzdorné, preto ho môžete pestovať tiež v chladnejších alebo vyššie položených oblastiach (až do 600 metrov nad morom). Drienky, v závislosti od odrody, dozrievajú od konca augusta do prvej polovice októbra.

Ako sa dajú spracovať?
Drienky môžete jesť buď len tak, samotné, vyrobiť si z nich džem, marmeládu, lekvár, kompót, sirup, mušt, likér alebo si ich pridávať do koláčov. Dokonca aj tepelnou úpravou si drienky vedia uchovať vysoký podiel vitamínu C. Vynikajúco vám poslúžia aj ako ovocný čaj, ktorý si môžete pripraviť aj z kôry alebo listov.

Toto sú účinky drienok na zdravie človeka:

  • liečia žalúdočné problémy
  • majú protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné účinky
  • odstraňujú nadmerné potenie, hučanie v ušiach aj hnačku
  • pomáhajú pri ejakulácii
  • prospievajú obličkám a pečeni
  • sú prevenciou pred artériosklerózou
  • tlmia závraty
  • znižujú horúčku aj krvný tlak a cholesterol

 

Drienkový kompót
Príprava nálevu: V 1 litri teplej vody rozpustíme 0,6 až 0,8 kg kryštálového cukru.

Drienky umyjeme, plníme do pohárov, pri plnení trasieme pohárom aby sa ich vošlo čo najviac. Potom ich zalejeme pripraveným cukorným roztokom, uzavrieme viečkom a sterilizujeme 15-20 minút pri teplote 85 o C. Vychladnuté uskladníme na tmavom a chladnom mieste. Odporúčame použiť na kompóty plody drienky v zmesi s inými druhmi ovocia.

Drienkový džem
Drienky odkôstkujeme a na 1 kg plodov pridáme 2 dcl vody a 0,6-1 kg cukru. Zmes za stáleho miešania varíme v plytkej nádobe so širokým dnom až patrične zhustne. Horúce nalejeme do pohárov a zaviečkujeme suchým, nahriatým viečkom, príp. ešte krátko sterilizujeme pri teplote 85 °C.

Drienkové víno
Na 5-8 kg plodov prevarených a pomiaganých plodov pridáme 15-20 litrov vody a 4-5 kg kryštálového cukru. Do vychladenej zmesi pridáme vínne kvasinky premiešame a zmes nalejeme do kvasnej nádoby. Po vykvasení víno stočíme z kvasníc a necháme ešte 2 až 3 mesiace uležať pod kvasnou zátkou. Následne môžeme víno stočiť do fliaš a uložiť na tmavom a chladnom mieste.

Autor: Wera
Foto: Shutterstock, Thinkstock