Cvičenie doma? Prinášame vám jednoduché tipy na cvičenie, s ktorými ostanete fit aj počas karantény

V čase karantény mnohí ľudia pracujú z domova, fitness centrá sú zatvorené a nie každý býva u parku alebo pri lese, aby mohol chodiť na pravidelné vychádzky alebo si zabehať. Pohybové možnosti sú teraz pre každého výrazne obmedzené, a z toho dôvodu je čas na hľadanie alternatívnych riešení v podobe domáceho cvičenia. A ako na to čo najefektívnejšie?

 

Harmonogram
Prvá vec, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je vytvorenie harmonogramu. Rozmyslite si, ako často a v akú dennú dobu by ste chceli športovať, a tohto plánu sa držte. Radi by ste sa hýbali aspoň trochu každý deň, ale nemáte príliš času alebo chuti? Potom si každý deň vyhraďte na cvičenie takých 15-30 minút. To je čas, ktorý ľahko zahrniete aj do dňa nabitého povinnosťami, a stále je to efektívnejšie ako nerobiť vôbec nič. Niekto rád cvičí každý deň hodinu aj dlhšie, niekto dvakrát týždenne a niekto si dopraje pohyb ráno aj večer. Dôležitá je pravidelnosť, dĺžka a intenzita tréningu je na každom z nás.

Správny výber outfitu
Aj počas tréningu a športových aktivít sa môžete cítiť pohodlne a štýlovo. Aby ste sa naozaj mohli uvoľniť a sústrediť len na cviky, tak by mal byť váš outfit predovšetkým pohodlný a nemal by brániť pri pohybe. Praktické sú predovšetkým úzke legíny.
Ich univerzálnosť spočíva aj v tom, že sú využiteľné prakticky pre každý indoorový alebo outdoorový šport. Ideálne sú tie z priedušného materiálu, ktorý odvádza pot a chráni telo pred prehriatím a znížením telesnej teploty. Ďalším dôležitým prvkom športového outfitu je kvalitná športová podprsenka. Vďaka nej sa nebudete viac musieť zaoberať nepohodlím a môžete sa bezstarostne venovať športovým aktivitám. Aj voľba materiálov je u športovej podprsenky dôležitá. Pre dokonalý odvod potu voľte podprsenky vyrobené zo syntetických materiálov.

Motivácia
Pokiaľ chcete miesto obyčajných klikov a cvikov na brucho zaťažiť telo o niečo komplexnejšie, skúste si pustiť nejaké tréningové video, akých nájdete na internete desiatky. Videá na internete nie sú ale jediným zdrojom inšpirácie, v súčasnej dobe existuje aj veľa mobilných aplikácií, ktoré zdarma alebo za drobný poplatok poskytujú najrôznejšie cvičebné lekcie. Jednotlivé lekcie väčšinou rozdeľujú do kategórií podľa typu cvičenia a obtiažnosti, a zároveň vám treba spočítajú aj spálené kalórie. Takýto tréning so správnymi cvikmi je nielen efektívny, ale uvidíte, že sa vďaka pravidelnosti postupne budete cítiť lepšie a motivovanejšie na každodenné cvičenie.

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: pinterest.com
Galéria: Björn Borg