Čo možno neviete o orieškoch – aj tých Popoluškiných

Oriešky bývajú symbolom Vianoc (a nielen v pečive), sú zdravé, aj keď tučné. Ale nemali by byť súčasťou nášho chrumkania len v čase vianočnom. Orechy by mali byť na stole každý deň. Sú významný zdroj kvalitných bielkovín, rastlinných tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, vitamínov a mnohých minerálov. A to všetko vyživuje mozog. Sú tiež antioxidanty, chránia organizmus pred voľnými kyslíkovými radikálmi, majú omladzovací efekt a predlžujú život. A kvôli nízkemu obsahu cukrov sú vhodné aj pre diabetikov a pre svoju výživovú hodnotu sú cenené aj vegetariánmi.

 

Kráľ kráľov
Vlašský orech, odborne orech kráľovský, sa dožíva do 200 rokov a na našom území ho vraj pestovali už v bronzovej dobe. Jeho plody, nazývané aj anglické či perzské, so semenami v tvare ľudského mozgu sú  najvýznamnejším škrupinatým ovocím. Vlašské orechy podporujú nielen mužskú potenciu, ale aj  mozog a nervy, spaľovanie telesného tuku, urýchľujú hojenie rán a sú prospešné aj pleti. Tam, kde sa podávajú, je zaručená návštevnosť. Najlepšie sú surové, čerstvo olúpané; bez škrupiny rýchlo stuchnú.

 

Orechy na tekuto 
Inak povedané – orechový likér z nezrelých vlašských orechov, ktorých by sa presne na Jána malo obrať 15, 20, 30, 35… Koľko ľudí, toľko orechov… Recepty sa zhodujú len v tom, že orechy treba prekrojiť, zaliať alkoholom a po pridaní rôznych prísad nechať niekoľko týždňov lúhovať. Potom zliať a popíjať – ako digestív, alebo len tak, ako delikatesu. A hoci nie na tekuto, na ozdobovanie múčnikov je výborná nezvyčajná odroda, ktorej jadrá sú červené.

 

Pekanové orechy
Podobajú sa vlašským, ale sú podlhovastejšie, menej členité, majú maslovejšiu chuť a vyvolávajú užitočnú apoptózu, teda vzájomné požieranie rakovinových buniek. Jedia sa priamo, ale aj v nátierkach, krekeroch, v syroch. Patria medzi najkvalitnejšie a najdrahšie orechy. Cení sa aj ich olej a pre tvrdosť aj drevo, rovnako ako drevo orecha kráľovského.

 

Popoluškine oriešky
Lieskovce bývali symbolom lásky a plodnosti (azda preto, že lieska poskytuje mimoriadne výdatnú „pastvu“ včelám) a dievčatá nimi odmeňovali obľúbených tanečníkov. V lieskovcoch je veľa bielkovín a až 60 percent oleja. Podobne ako pekanové orechy obsahujú fytochemikálie vyvolávajúce apoptózu. Lieskovce sa buď len tak chrumkajú, alebo sa z nich pripravuje orieškové maslo, cukrovinky, pridávajú sa do múčnikov. Z lieskového dreva sa okrem iného vyrába kresliarsky uhoľ aj drevené uhlie využívané pri grilovaní. V štýlových baroch mávajú z lieskového prútia košíky a v lyžiarskych oblastiach zavše v reštaurácii pridajú informáciu, že práve z liesky sa kedysi vyrábali lyžiarske palice.

 

Zemné mandle − arašidy
Aj tak volali podzemnicu olejnú pôvodom z Južnej Ameriky, čiže arašidy. U nás boli kedysi v mikulášskych balíčkoch oznamom, že Vianoce sú za dverami. Solenými bývali a niekde stále sú zaplavené aj stoly vinární; azda preto, že chránia pečeň pred stukovatením a rýchlo sýtia. Inkovia s nimi pochovávali svojich predkov, v USA nimi pôvodne kŕmili len ošípané a považovali ich za jedlo chudobných. Teraz si ich tam mimoriadne ctia v podobe arašidového masla či oleja. Mnohí ľudia sa však arašidom musia vyhýbať. Alergia na ne má veľmi agresívny priebeh a končieva sa smrťou.

 

Zdroje: magazin.atlas.sk, MH
Foto: Shutterstock