Domov Lifestyle Zdravie Buble to a napína vás? 7 NAJ potravín na podráždený žalúdok

Buble to a napína vás? 7 NAJ potravín na podráždený žalúdok

Nadúvanie, nevoľnosť a prevrátený žalúdok? Stavte na potraviny, ktoré tieto príznaky dokážu zmierniť. Ide o bylinky, koreniny či ovocie. Sú dobre tolerované a pomáhajú predísť dehydratácií.

 

Zázvor

Zázvor je prírodný liek na nevoľnosť, pomáha počas nepríjemných žalúdočných stavoch počas tehotenstva a rovnako vhodný je aj pre ľudí, ktorí podstupujú chemoterapiu alebo chirurgický zákrok, ktorý spôsobuje nevoľnosť a zvracanie. Vedci zatiaľ nevedia presne ako funguje, ale predpokladá sa, že reguluje signalizáciu nervového systému v žalúdku a urýchľuje rýchlosť vyprázdňovania jeho obsahu, čím sa znižuje nevoľnosť a zvracanie, píše magazín Healthline.

 

Harmanček

Harmanček ako bylinka ľudového liečiteľstva dokáže upokojiť rozbúrené črevá. Pomáha pri liečbe rôznych črevných ťažkostí ako je plynatosť, poruchy trávenia, hnačky, nevoľnosti či vracanie.
Hoci sú upokojujúce účinky harmančeka na črevá všeobecne známe, výskum zatiaľ nepreukázal, ako pomáha zmierňovať žalúdočné ťažkosti.

Mäta pieporná

Na rozdiel od harmančeka, štúdie ohľadom mäty priepornej preukázali, že dokáže zmierňovať nepríjemné príznaky nevoľnosti a to aj pri chronickej črevnej poruche. Vedci sa domnievajú, že mätový olej pôsobí uvoľňujúco na svaly v tráviacom trakte, čí sa znižuje intenzita črevných kŕčov, ktoré môžu spôsobovať bolesť a hnačku. Či má mätový čaj rovnakú silu musia však určiť ďalšie štúdie. Pri užívaní mäty by mali byť opatrní ľudia s ťažkým refluxom, hiátovou herniou, obličkovými kameňmi alebo poruchami pečene a žlčníka, pretože môže tieto stavy zhoršiť

Sladké drievko

Tiež dokáže znížiť tráviace ťažkosti a ešte aj predchádzať žalúdočným vredom. Avšak je vhodnejšie ho podľa magazínu Healthline užívať ako doplnok, pretože neobsahuje prirodzene sa vyskytujúcu sa látku glycyrrhizín, ktorá pri vysokej konzumácii môže spôsobiť nerovnováhu tekutín, vysoký krvný tlak a nízku hladinu draslíka.
Výskum na zvieratách a skúmavkách ukazuje, že sladké drievko v podobe doplnku zmuierňuje bolesť, nepríjemné pocity v žalúdku a tým znižuje zápal žalúdočnej sliznice, zvyšuje tvorbu hlienu, ktorý chráni tkanivá pred žalúdočnou kyselinou. To môže byť prospešné pre ľudí, ktorí majú napríklad reflux alebo sa im tvorí nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny. Pomáha tiež pri premnožení baktérie H. pylori, kedy dokonca môže podporiť hojenie žalúdočných vredov.
Celkovo je sladké drievko upokojujúca bylina pre črevný trakt a môže pomôcť znížiť zápal a infekcie.

Ľanové semienka

Aj malé semienko dokáže veľké veci. Môže pomôcť regulovať pohyb čriev a zmierniť zápchu či bolesti brucha. A to dokonca aj pri chronickej zápche. Ľanové semienka fungujú ako prevencia žalúdočných vredov a zníženie črevných kŕčov. Použiť môžete tak ľanovú múčku ako aj ľanový olej.
Pri problémoch so zápchou je ideálne pridať do potravy pomleté ľanové semienka, stolica tak bude hladšia. Ľanový olej sa často využíva na upokojenie podráždených slizníc tráviaceho traktu.

Papája

Papája obsahuje papaín, silný enzým, ktorý štiepi bielkoviny v konzumovaných potravinách, čím uľahčuje ich trávenie a vstrebávanie. Niektorí ľudia nemajú dostatok prirodzených enzýmov, aby úplne strávili jedlo, takže konzumácia ďalších enzýmov, ako je papaín, im môže pomôcť zmierniť príznaky tráviacich ťažkostí. Ako píše Healthline, štúdia zistila, že pravidelné užívanie papájového koncentrátu znižuje zápchu a nadúvanie u dospelých.

Niekedy môže byť žalúdočná nevoľnosť dôsledkom dysbiózy, nerovnováhy typu alebo počtu baktérií v črevách. Konzumácia potravín bohatých na probiotiká môže pomôcť napraviť túto nerovnováhu a zmierniť príznaky plynatosti, nadúvania alebo nepravidelnej stolice.

Medzi potraviny s obsahom probiotík, ktoré prospievajú zdraviu čriev, patria:

  • Jogurt, ktorý obsahuje živé aktívne bakteriálne kultúry môže zmierniť zápchu aj hnačku
  • Cmar môže pomôcť zmierniť hnačku spojenú s antibiotikami a môže tiež pomôcť zmierniť zápchu
  • Kefír: Dve šálky (500 ml) kefíru denne počas jedného mesiaca môže ľuďom s chronickou zápchou pomôcť k pravidelnejšiemu vyprázdňovaniu.

Medzi ďalšie potraviny, ktoré obsahujú probiotiká, patria miso, natto, tempeh, kyslá kapusta, žinčica, bryndza, kimči a kombucha, ale aký majú vplyv na zdravie čriev musí potvrdiť ďalší výskum.

Zdroj: iZdravie.sk