Aby nás z jedla nič “nebolelo”

Potravinová intolerancia

Poznáte “svoje potraviny” a “svoje jedy”? I keď vám niečo veľmi chutí a pre mnohých je to zdravé, neznamená to, že vám to neškodí.

Mnohí z nás si pri pojme potravinová intolerancia pomyslia na svojich známych, ktorí netolerujú lepok či laktózu….. Pravdou však je, že oveľa vyššie percento ľudí trpí intoleranciou iných zložiek potravy, dokonca aj takých, o ktorých by sme to nikdy nepovedali. Viacerí odborníci aj štúdie poukazujú na fakt, že potravinovou intoleranciou dnes trpí približne 50 % populácie, čo však túto štatistiku ešte zhoršuje, je to, že väčšina z nás o tom ani netuší.

Existuje niekoľko typov nepriaznivých reakcií potravín na náš organizmus. Zhruba 5 % populácie trpí potravinovou alergiou, ktorá je typická okamžitým nástupom symptómov a tzv. klasickou  “alergickou reakciou” (svrbenie, problémy s dýchaním, prudké sčervenanie pokožky, atď.) – napríklad alergia na jahody alebo morske plody. Oveľa viac ľudí má však problémy s potravinovou neznášanlivosťou – reakciou na potraviny, kedy sa symptómy prejavia až o niekoľko hodín, či dokonca aj dní neskôr po jej konzumácii, pričom toto oneskorenie prejavov sťažuje šancu zistiť, čo môže byť pôvodcom týchto prejavov. Mnohokrát ani neuvažujeme nad tým, že spúšťačom migrény, či ekzémov môže byť obyčajné – bežne konzumované jedlo ako napríklad vajcia, či pšeničný chlieb. A keď aj áno, väčšinou obviňujeme nesprávneho vinníka.

Aké potraviny robia ľuďom najväčšie problémy a aké ťažkosti im najčastejšie spôsobujú?
„Každý organizmus je iný, a preto aj potraviny, ktoré spôsobujú problémy sa u každého líšia. Všeobecne však môžem povedať, že moji pacienti najhoršie reagujú na kravské mlieko, vajcia a pšenicu. Nielen tieto potraviny ľuďom spôsobujú naozaj široké spektrum problémov, od tráviacich ťažkostí, ako sú zápcha, nadúvanie a žalúdočná kyselina, cez kožné ochorenia  ako ekzémy a akné až po bolesti hlavy a migrény. Časté sú tiež problémy s nadváhou, bolesti kĺbov, či strata energie a depresie. Je až zarážajúce, aké vážne problémy si ľudia môžu privolať konzumáciou potravín, o ktorých ani netušia, že sú pre nich nevhodné. Tým, že tieto príznaky sú naozaj rôznorodé majú potom lekári často problém identifikovať ich príčinu. Potravinová intolerancia sa tak maskuje za mnohé iné diagnózy a niektorým pacientom preto trvá veľmi dlho, kým identifikujú pravú príčinu svojich problémov, “ hovorí MUDr. Šintálová (IPPM)

Aby sa človek s  intoleranciou na určité potraviny cítil dobre, mal by jesť také, ktoré mu vyhovujú. Predpokladom je ale vedieť, ktoré potraviny netoleruje.

Ako sa to dá zistiť?
Ak nechcete ďalej tápať, ale naopak, chcete zistiť, čomu presne by ste sa mali vyhnúť, je dobré nechať si neznášanlivosť potravín otestovať.

Možnosti sú dve – objednáte sa u lekára, resp. v medicínskom centre, ktoré takéto testovanie praktizuje alebo si test urobíte sami doma. Výhodou testovania u lekára je prihliadnutie na váš zdravotný stav a osobná konzultácia šitá na mieru, výhodou testovania doma je, že nemusíte nikam chodiť ani čakať, testovanie nie je zložité a výjde vás lacnejšie. Avšak niektoré informácie, ako sa treba ďalej stravovať, si budete musieť dohľadať.

Samodiagnostický test potravinovej intolerancie
Food Detective vyvinula britská spoločnosť Cambridge Nutritional Sciences (CNS), ktorá je jedným z popredných lídrov v oblasti imunodiagnostiky vo svete.

Podstatu tohto produktu tvorí testovacia podložka, na ktorej sú nanesené potravinové extrakty prislúchajúce 59  hlavným zložkám stravy. Tá vám po dokončení testu ukáže, na ktorú potravinu sa vám v tele vytvorili protilátky. Testuje sa intolerancia na ovocie, zeleninu, vajcia, mlieko, obilniny, strukoviny, orechy, rôzne druhy mäsa ale aj iné potravinym napr. kvasnice, či hríby.

Pri testovaní sa postupuje tak, že si zo špičky prsta odoberiete pomocou lancety a kapiláry malú vzorku krvi a necháte ju rozpustiť v roztoku. V ďalších krokoch pomocou detekčného a vývojového roztoku viete určiť prítomnosť protilátok na jednu alebo viacero potravín v závislosti od výskytu modro-zafarbených bodov na testovacej podložke. Pomocou priloženej schémy v návode ľahko zistíte, ktorý bod zodpovedá ktorej potravine a podľa stupňa zafarbenia identifikujete ako silno reagujete na danú potravinu.

Celý postup testovania je pomerne rýchly a nekomplikovaný. Pomôcť vám môže aj obrázkový návod a následne aj sprievodca stravovaním v balení.

Existuje možnosť otestovať sa aj na 120, resp. 220 potravín, je to už síce drahšia záležitosť, ale aj tieto testy sú už k dispozícii aj na Slovensku.

Autor: Andrea
Foto: Shuterstock