Zima je za rohom, čas vytiahnuť bežky

Bežecké lyžovanie, ktoré sa do sveta rozšírilo zo Škandinávie, sa aj na Slovensku teší úctyhodnej popularite. Je výbornou zimnou náhradou behu a dokáže kvalitne precvičiť celé telo.

 

Lyžovanie má svoje korene v Škandinávii, kde sa využívalo ako praktický a efektívny spôsob prepravy v snehu. Odhaduje sa, že je staršie ako 5 000 rokov. Bežkovanie v dávnej minulosti sa v mnohom odlišovalo od jeho dnešnej podoby. Prví bežkári používali na odrážanie namiesto dvoch palíc iba jednu. Neskôr sa používali lyže rozličných dĺžok. Jedna bola dlhá a hladká a druhá krátka s drsným spodkom, ktorá slúžila na odrážanie sa. V niečom teda prvotné verzie bežkovania pripomínali kolobežkovanie. Bežkovanie sa zo spôsobu prepravy stalo rekreačnou aktivitou, ktorú si dnes užívajú ľudia po celom svete, niekedy v polovici 19. storočia.

Bežkovanie dnes
Dnes rozlišujeme medzi troma základnými typmi bežkovania. Poznáme bežkovania klasické, turistické a takzvané korčuľovanie. Klasické bežkovanie je lyžovanie vo vyfrézovanej stope na upravených bežkárskych okruhoch. Turistické bežkovanie používa rovnakú techniku, ale zväčša bez stopy a vo voľnej prírode. Korčuľovanie je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži na rovnom upravenom povrchu. Používajú sa pri ňom iné lyže aj palice.

Bežkovanie na Slovensku
Tento šport je veľmi obľúbený aj u nás na Slovensku. Máme viacero bežkárskych tratí, ktoré sa každoročne tešia vysokej návštevnosti. Najznámejšia je Skalka pri Kremnici, kde v roku 1914 vznikol prvý lyžiarsky oddiel na Slovensku. Aj na Štrbskom Plese je veľké stredisko, kde sa dokonca v roku 1970 konali Majstrovská sveta v lyžovaní. Dodnes je k dispozícií asi 15 kilometrov upravených bežkárskych tratí. Ďalšie bežkárske trate nájdete aj na Chopku či v Slovenskom raji.

Zdravá alternatíva
Popularita bežkovania je takmer samozrejmá, nakoľko je výbornou alternatívou pre vášnivých bežcov, ktorým sa však už v chlade a snehu nebehá dobre. Aj pri bežkovaní si treba dávať pozor na zásady športovania v chlade. Vaše športové oblečenie by malo byť priedušné a nemali by ste sa v ňom príliš prehrievať a potiť. Takisto si treba dať záležať na tom, aby bolo odolné voči snehu, dažďu a aj vetru.

Bežkovanie prináša športovcom ešte viac benefitov ako beh. Je to jedno z najlepších a najkomplexnejších aeróbnych cvičení. Na rozdiel od behu pri ňom aktívne zapájate aj horné končatiny, takže efektívne posilňujete celé telo. Tým zlepšujete váš postoj a rovnováhu, vďaka čomu sa vám zlepšuje držanie celého tela. Rovnako ako beh, bežkovanie trénuje kondíciu a vytrvalosť a napomáha chudnutiu. Takisto zvyšuje obranyschopnosť organizmu a pôsobí ako liek proti srdcovo-cievnym ochoreniam a cukrovke. Bráni vzniku osteoporózy a pomáha spevňovať kĺby a šľachy.

Kĺbom prospievajú aj vhodné výživové doplnky. Výživový doplnok FlexiMed od NaturaMed Pharmaceuticals obsahuje viaceré látky vrátane kolagénu typu II, glukozamínu a vitamínu C, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé nielen kĺby, ale aj kosti a šľachy.

Mesačné balenie FlexiMed teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webovej stránke www.flexi-med.sk.

Zdroj:Lenka H.