Zbytočné odchody zo vzťahu

Zbytočné odchody zo vzťahu

Dnes som mal možnosť pracovať s klientkou, v prípade ktorej sme narazili na zaujímavý sled a dosah emočných rovníc. Vo svojom inak spokojnom vzťahu (hodnotenom 9,3) sa stretla s iným mužom, ktorý na ňu zapôsobil tak, že jej mozog začal kalkulovať s možnosťou výmeny súčasného partnera za nového.

Prežila si osobné peklo, keď musela čeliť od mozgu premysleným sekvenciám významných argumentov, podľa ktorých súčasný partner nie je taký dobrý a v čom by ho práve tento nový muž prekonával.

Ako vidno, tak aj pri hodnotení vzťahu 9,3 môže dochádzať k situáciám, keď sa vďaka dlhodobej spokojnosti dokážu vlastnosti partnera sploštiť a iný, nedotknutý, môže oslniť, hoci vo finále by potom mohol mať nižšie hodnotenie. Mozog je v tomto nedokonalý. Nehodnotí dlhodobé vplyvy svojich rád, ale predkladá len ponuky, ktoré vedú k okamžitému uspokojeniu.

Nájdené riadiace emočné rovnice

Pokúsil som sa nájsť riadiace emočné rovnice, aby klientka pochopila, prečo došlo k týmto nepríjemným situáciám, keď musela čeliť bombardovaniu horšie zvládateľných myšlienok a jej súčasný vzťah sa potácal na hranici rozpadu.

Uvádzam nájdené emočné rovnice a ich možný vplyv na život (zákony 1 a 2)

1 Ak je partner nestabilný, je už rozhodnutý pre rozchod.
2 Nestabilný partner = musím na sebe viac pracovať.
3 Nestabilný partner = radšej sa naňho nespoliehať.
4 Nestabilný partner = môže ma odkopnúť.
5 Nestabilný partner = hľadám si nového partnera.
6 Ak som zo vzťahu vylúčená = potupa.
7 Ak mám nového partnera, starý začne žiarliť.

 

Ako viete z mojej teórie emočných rovníc, zapísaná emočná rovnica sa okamžite začne prejavovať dvoma spôsobmi:

  1. Formuluje správanie.
  2. Jej majiteľ má pocit, že sa mu v živote vždy bude niekde dokazovať či prejavovať.

Čo sa klientke dialo?
Čo presne sa dialo v živote mojej klientky? Jej partnerovi diagnostikovali chorobu a potreboval byť dlhodobejšie hospitalizovaný. S jeho hospitalizáciou by došlo k poklesu finančného príjmu do rodinného rozpočtu. Týmto bol partner mozgom partnerky nevinne označený za potenciálne nestabilného, pretože jednak z jeho práce neboli jasné peniaze a navyše vďaka jeho chorobe nebolo jasné, ako sa bude vo vzťahu správať a ako v ňom bude naďalej zastávať svoju funkciu.

Partnerkin mozog ho teda označil za nestabilného a začal si bez klientkinho vedomia sám kalkulovať vlastné závery, ktorých emočný vplyv v podobe podnetov na rozhodnutia bol uvedený vyššie. Klientka zrazu začala veľmi intenzívne na sebe pracovať, zmenila jedálny lístok, začala viac cvičiť, viac pracovať a našla si druhú prácu. Začala nenápadne ignorovať chorého partnera, ktorý mal nevysvetliteľný pocit, že ho odsunula na druhú koľaj, a vôbec nevedel prečo. Dokonca si založila malú firmu, aby bola finančne pripravená na vzťahový exit.

Do týchto príprav, aby sa podľa zákona číslo dva potvrdili tieto rovnice v celej svojej paráde, sa objavil nový človek, ktorý bol označený za stabilného, a mozog kalkuloval ďalej: Keď budeš odkopnutá, bude to potupa. Nachystaj sa na to vopred a predpriprav si nový vzťah. Ak by si predsa len bola odvrhnutá, vyhneš sa potupe a len preskočíš do nového vzťahu, a starý partner začne žiarliť a konečne si uvedomí tvoje úžasné vlastnosti, ktoré hlúpo pre svoju nestabilitu stratil.

Skoro desaťhodinová kalkulácia, hlboké emočné zážitky a scenáre, ktoré boli spôsobené emočným nastavením mozgu, pričom na ich začiatku nestálo nič iné, len drobná choroba partnera, ktorý nemal za lubom žiadny vzťahový exit ani neveru. Vo viditeľnom svete by ste nič nepostrehli, na javisku emócií sa však odohrala dráma. Keby klientka nebola poučená o funkcii svojho mozgu, možno by podľahla jeho odporúčaniu a bezdôvodne by si pokazila dlhodobý a nad mieru uspokojivý vzťah, po ktorom celé roky túžila.

Za tým všetkým stáli deštruktívne zápisy v hlave, ktoré spôsobilo správanie sa otca a bývalých partnerov.

Autor: Aleš Kalina, kouč osobného rozvoja