YSL – Zrodenie legendy

Bez talentovaných géniov, by bol svet módy len šedivým miestom. Práve odvaha a presvedčenie o vlastnej pravde ho robí svetom zázrakov. Živým organizmom plným farieb a neustálych noviniek. Jedným z takýchto odvážlivcov bol aj Alžírec Yvest Saint Lorent.

Únik ku kráse

Príbeh zdanlivo ako z rozprávky sa tak skutočne aj začal. Mladý neduživý Yves sa v škole ukázal len veľmi zriedka. Údajne bol terčom posmeškov. Deti sa mu posmievali, za jeho výzor a nazývali ho homosexuálom. Mladík nachádzal úľavu vo svete módy. Práve ten sa stal jeho útočiskom a neskôr aj osudom. Dokázal celé hodiny vyrábať komplikované návrhy šiat z papiera. Veľmi často šil šaty pre svoje sestry či mamu.

 

Osudové mesto

Keď mal 17 rokov, prvýkrát navštívil centrum svetového módneho diania. Paríž. Redaktora francúzskeho Vogue Michaela de Brunhoffa zaujali Yvestove kresby a o rok neskôr sa do Paríža presťahoval a začal tam študovať. Zakrátko začal pracovať pre velikána módneho sveta- Diora. Do rúk mu zverili skutočne zodpovednú úlohu. Mal byť hlavným kreatívcom po smrti samotného Diora. Yves ho vždy považoval túto životnú skúsenosť za kľúčovú. Život však nie je prechádza ružovou záhradou a v roku 1960 sa musel vrátiť do rodného Alžírska, aby bojoval za jeho oslobodenie. Podarilo sa mu získať výnimku pre zdravotné dôvody, ale namiesto vojny ho čakala iná skúška. Po návrate do Paríža pre neho u Diora už nebolo miesto.

 

Zrod YVSL

Odhodlaný Alžírčan sa však nevzdal. Na módny dom Dior podal žalobu. Práve peniaze, ktoré utŕžil za vyhratý súdny spor boli vstupným kapitálom pre otvorenie vlastného módneho domu. Ten sa odhodlal otvoriť v spolupráci so svojim partnerom a milencom Pierrom Bérgerom. Od roku 1980 je považovaný za svetovú ikonu módneho sveta. Aj napriek pádom a vlastným bojom s drogami a alkoholom je dodnes táto značka jedna z najzvučnejších vo svete.

 

Zdroj: http://www.thefashionobsession.com/, hauteliving.com, http://markdsikes.com/, http://themovingpicturenow.files.wordpress.com/, onthisdayinfashion.com, butterboom.com, czhakypova.wordpress.com