Vieme správne komunikovať?

Problémy v komunikácii bývajú jedným z častých dôvodov ukončenia vzťahu. Ak sa stretnú dve temperamentné či tvrdohlavé povahy, kameň úrazu je pri rozoberaní vážnych tém na svete. No niekedy je problém aj to, že z dvojice komunikuje len jedna osoba. Ako teda správne komunikovať?

Vypočujte si jeho názory

Predovšetkým my ženy máme tendenciu hovoriť o všetkom a o ničom zároveň. A ak partnera ani nepustíme k slovu, robíme vážnu chybu. Potom nečakajme, že nás bude vnímať s nastavenými ušami každý deň a že ho našou výrečnosťou neotrávime. Nehrajme teda divadlo jedného herca a monológy nechajme literárnym či divadelným postavám. Ak sa chceme naozaj rozprávať, vypočujme si názory nášho partnera na akúkoľvek tému, ktorú otvoríme.

Ak začnete s vážnou témou, nechajte čas na vyjadrenie partnerovho postoja k problematike. Ak vás svojimi názormi nepoteší, aspoň si ho vypočujte a tak začnite diskutovať. Často tému otvoríme a my samy ju aj zatvoríme. Potom sa nečudujme, že sa po čase náš doteraz aktívny partner zmení na flegmatika, pasívneho muža bez názoru. Ten bude radšej naše monológy počúvať do vyčerpania, akoby mal zažiť naše siahodlhé oponovanie na akýkoľvek opačný názor.

Nebráňme sa útokom

Nie vždy je najlepšou obranou útok a namiesto tolerovania aj iných názorov ako je ten náš, ostrým tónom na partnera zaútočíme. Niekedy sme už skrátka naštartované skôr, ako si náš partner nachádza v mysli svoje argumenty. Možno sa len predčasne snažíme v tejto situácií uspieť a vyhrať už v úvode, ešte ani nevzniknutú hádku.

Keď mlčíme…

Ďalšou našou chybou počas konverzácie je, že mlčíme. Na otázku: „Čo ti je?“ je našou bežnou odpoveďou: “Nič.“ A mužov to zvykne poriadne naštvať. Nám to pripadá ako najjednoduchšie riešenie – vôbec nehovoriť. No takéto správanie nikam nevedie a problémy sa len tak pod koberec nezametú. Skúsme teda partnerovi povedať, čo nás naozaj trápi. Mlčaním sa to určite nedozvie a s domýšľaním si našich problémov sa nebude trápiť.

Neanalyzujme detailne

Aj keď sú dialógy o vážnych témach dôležité, nemusíte rozoberať každú maličkosť a všetko detailne analyzovať. Muži stratia nervy a my si zbytočne potrápime hlavu. Treba si uvedomiť, že nemusíme vždy vyhrať, pokiaľ ide o vážne témy a rozličné názory na ňu. Partner nie je predsa súper v diskusnej relácii. Dôležité je, ak sa vie dvojica tolerovať a nájsť kompromisy, ktoré potešia obe strany.

Foto: http://www.nydailynews.com/life-style/horoscopes/lovers-quarrels-positive-outcomes-article-1.155782