V štyridsiatke s kožou dôchodkyne? Vieme, ako sa tomu vyhnúť

Možno starnete rýchlejšie, ako musíte, a ani o tom neviete. Reč je o tzv. fotostarnutí, ktoré trápi ženy so slabosťou pre opaľovanie. Ak zastávate teóriu, že čím viac slnka do seba v lete vstrebete, tým lepšie, môžete si nezvratne pridať pekných pár rokov navyše.

Ako si užiť slnečné lúče bez obáv o kožu, radí popredná slovenská dermatovenerologička MUDr. Katarína Poláková, PhD.

Fotostarnutie, alebo fotoaging, dokáže niekedy o roky predbehnúť biologické starnutie,“ upozorňuje lekárka a ako odstrašujúci príklad uvádza ženy, štyridsiatničky, ktoré majú pokožku dôchodkyne. Dôvodom je podcenenie rizika škodlivosti UV lúčov a nezodpovedné slnenie. „Fotostarnutie je  zjavné najmä u žien, ktoré preháňajú slnenie a sú celoročne, najčastejšie od marca do decembra, dlhé hodiny na rôznych plážach. Ich koža je stenčená, zvráskavená, má žltkastý nádych, hlboké ryhy a  brázdy,“ opisuje lekárka, čo vás čaká, keď dovolenkové opálenie vybledne.

Zatiaľ čo biologické starnutie je prevažne záležitosťou genetickej dispozície, s čím veľa nespravíme, fotostarnutie sa ovplyvniť dá. Viditeľne sa na ňom podpisuje životný štýl. Dôkaz, že je to skutočne tak, potvrdzujú aj dermatologické štatistiky, z ktorých vyvstávajú nelichotivé pojmy ako „farmárska koža“ či „syndróm šoférskej ruky“. U ľudí, ktorí celý život trávili vo vonkajšom prostredí, napríklad u farmárov, vidieť totiž jasný prechod medzi kožou, ktorá bola často vystavovaná slnku a kožou skrytou pod oblečením. Doktorka Poláková zas hovorí, že by už od dverí spoznala šoféra z povolania, keby jej vošiel do ordinácie. „Teraz sú klimatizované autá, ale v tých starších typoch vozidiel si zvykli ľudia v lete vystrčiť ruku von. Častého šoféra prezradí, že na ľavej hornej končatine má viac znamienok ako na pravej, má tu viac  pigmentových solárnych škvŕn a viac seboroických bradavíc.“

Nestarnite rýchlejšie, ako musíte, dámy, a pri pobyte na slnku dbajte o ochranu kože prostredníctvom kvalitných prípravkov slnečnej kozmetiky. Nemenej dôležitá je však i starostlivosť o čerstvo opálenú pokožku. Určite by vám nenapadlo ísť spať neodlíčená a rovnako automatickým by malo byť v lete natieranie kože po večernej sprche prípravkami po opaľovaní, pretože klasické telové mlieko tu nestačí. Prečo? Koža je po opaľovaní vyčerpaná, vysušená a je dehydratovaná. Kvalitné produkty po opaľovaní spoznáte podľa jeho schopnosti hydratovať. Obsahujú viac tukových zložiek a starajú sa o to, aby koža opätovne mala schopnosť zadržať vodu, ktorá vo väčšom množstve uniká práve vtedy, keď je vystavená dopadajúcim lúčom slnečného žiarenia. Ďalším vítaným plusom je ich chladivý efekt. 

Zdroj: Martina M.