Udržiavanie kontaktu s bývalým po rozchode- normálne alebo zbytočné?

Každá z nás zrejme vie, že akékoľvek rady od kamarátok vo veciach vzťahu či rozchodov sú niekedy zbytočné. Počúvame svoje srdce, aj na úkor toho, že sa možno opäť sklameme. Ak sme rozídené a expartner sa nám stále ozýva, niekedy zvažujeme, či robíme dobre, keď s ním vôbec komunikujeme. No niekedy sú emócie silnejšie ako rozum a pri akejkoľvek spomienke berieme mobil do rúk a píšeme sms- je to normálne alebo zbytočné?

Nezabudnite na dôvod rozchodu
Ak ste sa rozhodli pre rozchod vy, mali by ste byť v tejto téme zásadovejšie, aby ste nezranili city expartnerov. V prvom rade je podstatný dôvod rozchodu. Ak ste sa rozišli vy z dôvodu, že vám na partnerovi niečo prekážalo, potom by mal ísť každý svojou cestou a nájsť si partnera, ktorý tomu druhému vyhovuje viac. V tejto téme je dôležitá empatia a mali by ste sa vcítiť do duše expartnera, pokiaľ k vám niečo cíti aj po rozchode. Dávať zbytočné nádeje neustálym kontaktovaním len za cenu, že sa cítite samy, nie je pekné. Ak zvažujete návrat k bývalému len preto, lebo je to pohodlné, potom si zvážte všetky pre a proti, prečo sa k expartnerovi vrátiť. No, ak sa už raz niečo naštrbilo a spôsobilo rozchod a zvažujete návrat, je potrebné to vyriešiť a posunúť sa potom vo vzťahu ďalej.

Čo v prípade, ak sa s nami rozišiel náš priateľ a stále nás kontaktuje?
Rozchod má svoje dôvody, na ktoré by ste nemali zabúdať, či už v tom bola iná žena alebo nejaká vaša povahová črta, s ktorou sa váš priateľ nevedel vyrovnať. Každopádne, nemalo by to byť zo sebeckých pohnútok a ak to aj takto je, potom by ste mali byť silné a na smsky, telefonáty, maily by ste reagovať nemali. Ak po rozchode ostali city u vás, potom je ťažké zmieriť sa s tým, že s bývalým priateľom budete zrazu udržiavať priateľské vzťahy. To nech od vás ani nik nečaká. Väčšinou si naivne myslíme, že expriateľovi chýbame a uvedomil sa, že nás chce späť. Sklamanie príde ale vtedy, ak nám dá najavo, že jeho komunikácia s nami je čisto zo slušnosti, príp. z iných sebeckých pohnútok.
Každopádne by ste si nemali namýšľať, že ak sa vám váš ex ozýva, chce sa k vám vrátiť. Ak neviete rozlúštiť záhadu jeho komunikácie s vami, mali ste sa ho na rovinu opýtať, prečo má tendenciu ozývať sa. Ak zistíte, že mu chýbate a premýšľal o tom, ako sa k vám vrátiť späť, potom porozmýšľajte nad návratom. Aj rozchod môže vzťahu pomôcť a city viac prehĺbiť.
No ak v jeho hlave nič také nie je a vy viete, že je to len čisto sebecké gesto, potom buďte silné a začnite nový život bez komunikácie s ním.

Nezabudnite na dôstojnosť
Ak sa s vami partner rozišiel a ste to vy, ktoré ho kontaktujú, mali by ste porozmýšľať nad tým, či je to vhodné. V tomto prípade treba myslieť na dôstojnosť a nevracať sa k starým ranám neustálym zisťovaním, čo sa vlastne stalo. Aj keď sa s rozchodom neviete zmieriť, musíte sa naučiť fungovať nejaký čas sama a čakať na muža, ktorý bude ten pravý. Každý rozchod človeka poznačí, no netreba za každú cenu vytáčať číslo a stýkrát klásť tie isté otázky, na ktoré vlastne ani nechceme počuť odpovede. Musíte sa naučiť rešpektovať jeho rozhodnutie, aj za cenu, že sa vám nepáči. Kontaktovať ex je v tomto prípade zbytočné, aj keď nám dotyčný veľmi chýba. V tomto prípade je potrebné venovať sa nejakej aktivite, kamarátkam a kompenzovať si to niečím, čo vám spríjemní obdobie samoty. Rešpektuje vôľu expriateľa a myslite na seba. Ale nezabudnite, že láska v tomto vzťahu nebola zbytočná, keďže sa zachovali pekné spomienky.
Ak ste však s rozchodom vysporiadané a nemáte problém získavať informácie o expriateľovi a jeho osobnom živote, potom na takejto komunikácii nie je nič zlé. Ale v tomto prípade je skutočne potrebná zrelosť oboch z vás, aby ste sa bez problémov rozprávali i súkromí toho druhého.

Foto:
http://www.spy.cz/sex-vztahy/16985-rozchod-vzdy-boli-koho-z-vas-vice-trapi
http://livewhitpassion1.blogspot.sk/