Tvoj partner vždy bude tvojím zrkadlom

Partner je tvojim zrkadlom

Ľudský mozog má neuveriteľnú silu, ktorú môžeme prirovnať ku gravitácii. Gravitáciu nevidíme a necítime, a predsa udržiava celý vesmír pokope. Ani silu mozgu nevidieť a robí divy. Ako? Všetko, čo sa doň zapíše, má tendenciu odrážať sa v našom živote. 

Nepripadá vám zvláštne, že sa vám určité situácie opakujú stále dokola? Snažíte sa, aby to tak nebolo – ale hľa: dosahujete znovu rovnaké výsledky. Nejde o žiadny osud ani prejav trestu. Iba sa vám zobrazuje pravda zapísaná vo vašej hlave.

Mozog si zapisuje všetko
Mozog si počas života zapisuje všetko, čo vidí a počuje. A nemusia to byť vždy len slová a obrazy, môžu to byť aj emočné zážitky a názory. Týmto zápisom hovoríme emočné rovnice. Ide o zápis, ktorý sa dostal do vašej hlavy v rôznych emočných situáciách, prípadne pôsobením emočných dedukcií (napríklad pri bolestivých rozchodoch).

Všetci si dokazujeme vlastné pravdy zapísané v našich hlavách, ale 80 percent z nich si neuvedomujeme. Keďže nepoznáme vlastné zápisy v mozgu, je pravdepodobné, že dokazované pravdy nám občas nie sú práve príjemné. Môžeme sa ocitnúť v situáciách, ktoré nám budú protivné alebo pre nás budú bolestivé. Ide však len o prejav a dôkaz existencie určitého emočného zápisu.

Prejavy emočných zápisov
Sila emočných zápisov sa prejavuje nasledovne: po prvé utvárajú naše správanie a myslenie, a po druhé sa nám dokazujú pomocou rôznych životných zážitkov. Ak teda prežívate nepríjemné situácie vo vzťahu, nezúfajte a nesťažujte sa. Nesnažte sa hľadať vinníka. Do vzťahu ste predsa vstúpili dobrovoľne a nesiete zodpovednosť za to, aký dnes je. Len si v ňom obaja potvrdzujete určité pravdy, ktoré máte zapísané v hlave.

V období hľadania si myslíme, že partner je ten pravý. Prečo by sme inak vo vzťahu s ním zostávali? Už v tomto období dostávame do mozgu impulz, že partner je prijateľný a sme ochotní do vzťahu vstúpiť. Až neskôr dochádza ku kolíziám a k prebudeniu. Začneme vzťah vnímať realistickejšie a máme tendenciu prehodnocovať ho.

Potvrdzovanie emočných zápisov
Nech už je vzťah v akejkoľvek fáze, vždy platí pravidlo potvrdzovania emočných zápisov. Vždy si s partnerom, či už ho neskôr vnímate dobre, alebo zle, budete navzájom dokazovať svoje emočné rovnice. Budete sa domnievať, že spoločne prežívate určité pravdy, ale nemusíte byť schopní tieto pravdy presne identifikovať.

Potvrdzovanie rovnice prináša príjemné aj nepríjemné zážitky a dedukcie. Navzájom zhodné rovnice prinášajú napríklad zhodu v názoroch či podobných sťažnostiach a dvojica má pocit, že v partnerovi nachádza oporu a porozumenie. Nepríjemné zážitky nastávajú, keď sa dokazujú rovnice s bolestivým uvedomením.

Ako dôkaz som pre vás porovnal emočné rovnice dvoch partnerov, ktorí sú vo vzťahu už päť rokov a odhalili vlastné rovnice spolu s kvalifikovaným koučom.

ONA                                                                     ON

Vzťahy sú neisté                                                     So ženou vzťahu nikdy nebudem šťastný

Môžem sklamať                                                      Kto ma sklame, nemá pri mne miesto

Mala by som podávať maximálny výkon           Moja partnerka mi nepomôže naplniť životný sen

Musím všetko zvládnuť                                         Partnerka nemusí všetko zvládať

Kto je šikovnejší, je lepší                                      Vždy musím všetko vedieť.

Mama by bezo mňa mala pokoj                          Nemal som sa narodiť

Partner ma môže vymeniť                                    Partnerka sa môže stať pre mňa záťažou

Som nenahraditeľná                                              Nezvládajúci partner sa môže sťať príťažou

O svojej hodnote musím presvedčovať              Som k ničomu

Musím všetko zvládnuť                                         Mal by som všetko zvládnuť

Každý je vymeniteľný                                            Všetci sú lepší ako ja

Odpočinok je súčasťou plánu                              Na všetko musí byť plán

Prispôsobovanie zvyšuje moju cenu                  Vždy musím uspokojiť

Vyčnievanie nie je pre mňa                                 Musím plniť predstavy silnejších

Moja dobrota môže byť zneužitá                        Keď presadzujem dobro, som v očiach ľudí blázon

Každý z partnerov odhalil u seba takmer 300 emočných rovníc. Čím viac ich majú zhodných, bezbolestných, tým viac si budú rozumieť a potvrdzovať navzájom vlastné pravdy. Tie síce môžu byť aj deštruktívne, ale keď je partnerom vo vzťahu dobre, koho to zaujíma? Bolestivé rovnice sa budú prejavovať napádaním  a výčitkami. Ak si ich dvojica nenájde a nevyrieši, môže sa rozpadnúť inak životaschopný vzťah.