Zdravie

Sezóna alergií v plnom prúde – čo robiť, aby vám bolo lepšie?

Po jarnej sezóne, kedy sa príroda prebúdza a alergici sa bez účinnej liečby nezaobídu, im nedá oddýchnuť ani leto. Príjemný relax v prírode sa môže vďaka rozkvitnutej alebo čerstvo pokosenej lúke zmeniť na nepríjemný sled alergických prejavov, ba až záchvatov. Ako si dať rady s alergickou nádchou?

Tri jednoduché tipy na zvládnutie alergickej sezóny
Ak vás trápi alergická nádcha, verte, že môžu stačiť maličkosti a vaše príznaky sa môžu zmierniť. Základom je samozrejme vhodné domáce prostredie – nezabudnite teda na časté upratovanie. Posteľnú bielizeň a závesy perte aspoň na 60 °C, utierajte prach (vždy odhora nadol, vysávajte teda až nakoniec). Alergénom sa najlepšie darí v teplom, vlhkom ovzduší, urobte teda opak a majte doma 20-22 °C, vlhkosť vzduchu by nemala prekročiť 50 %.

Sprchujte sa večer a pridajte aj umývanie vlasov – znížite tak koncentráciu a dobu, po ktorú ste vystavený alergénom. Ak nosíte kontaktné šošovky, vymeňte ich v čase alergickej sezóny za klasické okuliare. Kontaktné šošovky môžu zachytávať niektoré vzdušné alergény, ako je napríklad peľ, preto môžu ich používatelia často pociťovať príznaky vo väčšej miere.

Na problémoch s alergiami sa môže podpísať aj stres. Ak ste teda vystavený stresu, skúste nasledujúce: uvedomte si, čo je jeho spúšťačom, pripravte si stratégiu, ako sa so stresom vyrovnať (pre niekoho to môže byť cvičenie, pre iného napríklad odpočinok vo wellnesse) a urobte všetko preto, aby ste stres minimalizovali.

Liečbu si dobre načasujte
Ak viete, že trpíte alergickou nádchou, nenechávajte všetko na poslednú chvíľu a pripravte sa dopredu. To platí nielen o upratovaní domácnosti, ale aj o liečbe. Niektoré voľnopredajné lieky na alergiu môžete začať brať aj niekoľko dní pred očakávaným vrcholom peľovej sezóny, a tým môžete pomôcť zmierniť alergické príznaky. Vždy sa však vopred poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Antihistaminiká nie sú jediný spôsob liečby!
Ak ste zvyknutý brať počas sezóny antihistaminiká a napriek tomu pociťujete príznaky alergie, môžete vyskúšať aj iné voľnopredajné alternatívy. Antihistaminiká totiž blokujú primárne iba jednu látku – histamín, ktorá ale nie je jedinou látkou, ktorá spôsobuje alergické prejavy. Ďalšími sú napríklad prostaglandíny, cytokíny, tryptáza, PAF, leukotriény.
Môžete vyskúšať aj iné voľnopredajné alternatívy. Antihistaminiká totiž blokujú primárne iba jednu látku – histamín, ktorá ale nie je jedinou látkou, ktorá spôsobuje alergické prejavy.

Autor: Jana T.
Foto: fotolia

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top