Prečo nemôžu princezné kraľovať?

Princeznou chce byť takmer každá, keď je malým dievčatkom. Zažité klišé, ktoré hovorí o oteckovej princezničke, v sebe skrýva oveľa viac pravdy, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Byť oteckovou princezničkou znamená, že sme ako malé milované, že sa okolo nás točí celý oteckov svet, že nás náš veľký princ – otec – ochráni a objíme, kedykoľvek nám je do plaču. Keď môžeme byť milovanými princeznami, máme veľkú šancu vyrásť v milujúce kráľovné.

Byť malou princezničkou aj v dospelosti sa rovná takmer kráľovskej samovražde.

Autor: Petra Horáčková, certifikovaná koučka Aleša Kalinu

Dospelá žena, ktorá v kútiku svojej duše túži a očakáva princa na bielom koni. Dospelá princeznička, ktorá sa oblieka do detských šiat a žezlo si schováva do kočíka pre bábiky… je to naozaj také čarovné, ako si myslíme?

Často dávame mužom okolo seba za vinu, že nie sú dospelí. Jedno pohlavie čaká, kým druhému dôjde, o čo tu ide. Závislosť nielen jedného od druhého, ale najmä od toho, kto urobí prvý, rozhodujúci krok.

Naša životná sila si hľadá autentické vyjadrenie pre každý ľudský čas, ktorý na Zemi prežívame.

Byť kráľovnou znamená dospieť. Schovať detské črievičky pod posteľ a ísť bosá na lúku. Nasledovať energiu a ženskú silu. Zvítať sa so životom, kraľovať mu a prirodzene očakávať príjazd kráľa.

Mať svojho koňa, ktorý nás povezie na divokej prechádzke lesom, horami aj údolím. Každou etapou dospeláckeho života.

Nečakať na princa na koni. Cválať po jeho boku. Mať svoju silu, ovládať ju a užívať si silu svojho partnera.

Na princov na bielych koňoch čakajú skutočne len princezné.

Malé dievčatká, ktoré na svoju spokojnosť potrebujú otcovu silu.

Deti však vo vzťahoch nedokážu prežívať partnerskú lásku. Potrebujú istotu, pokoj, ospravedlnenia a sladké lízanky zakaždým, keď sa vyskytne problém.

Kráľovné svoje žezlo nikdy neschovajú pod posteľ. Za svoju silu sa nehanbia, je ich prirodzenou súčasťou. Vyjadruje ich podstatu.

A to ich robí krásnymi, aj keď zostarnú a spomínajú na tie divoké časy, keď svojho koňa dokázali skrotiť a prinútiť, aby bežal smerom, ktorý určovali ony samy.

Kráľovné milujú prirodzene. Nečakajú na lásku, nemenia sa preto, aby boli milované.

Len kráľovné stretávajú vo svojich životoch mužov, ktorí sú dospelí.

Nie je dôležité, kto z nás urobí prvý krok. Dôležité je, či svoj život žijeme autenticky. Či podporu hľadáme u seba, máme odvahu milovať aj strácať.

Princezné z nás robia naši oteckovia. Byť kráľovnou je dar, ktorý si musí dať každá žena sama. Nikto iný z nás totiž kráľovnú neurobí.

Autor: Petra Horáčková, certifikovaná koučka Aleša Kalinu