Prechladli ste alebo máte chrípku

chrípka

Ráno ste úplne v poriadku, cez deň sa objavia prvé príznaky a večer ochorenie  prepukne. Sprevádza ho vysoká horúčka, bolesti hlavy, očí. Postupne pribudnú bolesti končatín, svalov a kĺbov. Trápi vás vyčerpanosť, únava a  typický kašeľ. Zrejme máte chrípku.

Čo spôsobuje chrípku?
Klasické epidémie majú na svedomí chrípkové vírusy typu A, ktoré vyvolávajú aj  väčšie epidémie a pandémie. Typ B vyvoláva menšie epidémie zvlášť v detských kolektívoch a chrípka spôsobená vírusom typu C býva zvyčajne zriedkavá a podobá sa prechladnutiu. S chorobami z prechladnutia sa stretáva každý Stredoeurópan v priemere raz ročne. U detí nie je zriedkavosť 5 až 10 prechladnutí za rok. Začiatok ochorenia je pri prechladnutí, na rozdiel od chrípky, postupný a nemusia vás bolieť svaly a hlava, teda „celý človek“.

Chrípka a komplikácie
Chrípka môže zapríčiniť aj iné závažné ochorenia a komplikácie, ktoré sú spôsobené vírusom alebo takzvanou bakteriálnou superinfekciou (baktérie napádajú organizmus oslabený vírusom). K najčastejším komplikáciám patrí zápal pľúc, priedušiek a stredného ucha. Ohrození sú predovšetkým starší ľudia a deti, pacienti postihnutí chronickými chorobami dýchacieho ústrojenstva a srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Vírus prežíva aj na šatách až 12 hodín
Vdýchnutý vírus chrípky sa dostane do priedušiek a do pľúc, potom sa usadí na sliznici dýchacích ciest. Tam sa veľmi rýchlo množí, počas prvých dvoch dní sa už po 4 až 6 hodinách zdvojnásobuje. Množenie vírusu po dvoch dňoch slabne, ale postihnutá sliznica potrebuje istý čas, aby sa zahojila. To môže trvať až dva týždne a počas tohto obdobia sme ohrození rôznymi infekciami, ktorým sa zdravá sliznica dokázala ubrániť. Vírus chrípky prežíva v prachu pri izbovej teplote niekoľko dní a na tvrdých a hladkých povrchoch jeden až dva dni.

Ako sa chrániť
Výživa – bielkoviny, uhľohydráty, vitamíny a minerály v primeranom množstve sú nevyhnutné pre správnu činnosť imunity.

Pohyb – najmä na čerstvom vzduchu otužuje a zásobuje telo kyslíkom. Sprchovanie – zlepšuje cirkuláciu krvi a aktivuje obnovu buniek. Dôležité je striedanie teploty vody.

Odstránenie stresu – stres má priamu spojitosť so schopnosťou brániť sa proti rôznym ochoreniam.

Doplnenie zinku a vitamínu C – zinok je nenahraditeľný pre správnu činnosť imunitného systému a spolu s vitamínom C pomáha chrániť organizmus pred prechladnutím, chrípkou a inými infekciami.

Zdroj: MZ
Foto: Shutterstock