Krása a kozmetika

Pomaly, ale isto na krásu? Vsaďte na Slow Beauty

Trend, ktorý vznikol v Kalifornii a postupne sa dostal aj do Európy. Ide o pomalú uvedomelú krásu, o holistický a prirodzený prístup k starostlivosti o seba, o svoju pokožku a telo.

Slow beauty má veľa podobného so štýlom slow food. Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sa tento trend spájal s domácimi, výživnými, zdravými, ekologicky a eticky vyrábanými potravinami. Zástancovia tohto štýlu starostlivo zvažovali, čo zjedia. Slow beauty sa stala spontánnym rozšírením daného smeru. Ide o prirodzenú, pomalú, uvedomelú krásu, kde starostlivo zvažujete kedy a aké produkty si dáte na tvár a pokožku, a overujete si, či sú pre vás a vaše okolie dobré.

Obe smerovania sú reakciou na rýchly životný štýl a uponáhľanú dobu. Nie je náhoda, že hnutie slow food vzniklo v rovnakom čase ako prišli na trh veľké fastfoodové spoločnosti. Obdobne aj slow beauty reaguje na rýchle súčasné dianie, kedy sa do popredia dostávajú estetické zákroky, ktoré sľubujú okamžité omladenie. Slow Beauty nám pripomína,  aby sme kozmetiku používali vedome. Aby sme sa zamýšľali nad jej zložením, spôsobom výroby a dopadom na okolitý svet. Tiež vyzdvihuje prirodzenosť a sebaakceptáciu spojenú s láskyplnou starostlivosťou, ktorú si venujeme,“ hovorí RNDr. Elena Krátka z Modrej púpavy.

O čo presne ide? Tu je krátky sprievodca, ktorý vás nasmeruje na spomalenie vášho „režimu krásy v starostlivosti o seba“. Nemusíte dodržať všetky body, je na vás, ktorý si vyberiete. Smerovanie ku kráse by nemalo byť stresujúce. Vezmite to pekne s-l-o-w-l-y!

Vyberajte produkty s prírodnými zložkami
Veľa z toho, čo si dávame na pokožku je absorbované do krvného riečišťa. Je to obdobné ako u nikotínových alebo antikoncepčných náplastí. Mali by sme si byť vedomí škodlivých a syntetických zložiek, nachádzajúcich sa v štandardnej kozmetike. Čím je zloženie produktu jednoduchšie a prírodnejšie, tým lepšie. Prírodné a organické látky sú pre pokožku vhodnejšie, pretože neobsahujú škodlivé zložky a zabezpečia účinnejšie pôsobenie.

Pozor by sme si mali dať na prítomnosť parabénov, silikónov, ftalátov, syntetických zvlhčovačov, ako PEG, PG, farbív, či parfumov. Podobne sú na tom aj ropné produkty, ako minerálny olej či vazelína. Ďalšou vecou sú zložky, ktoré sú síce prírodné, no ich masové používanie spôsobuje ujmu buď ľuďom, ako detská práca alebo životnému prostrediu. Napríklad sľudový prášok, tzv. mica, ktorý sa bežne používa na prifarbovanie výrobkov. Je síce zdravotne bezpečný, no má však „temnú stránku“, že ho ťažia indické deti v baniach, kde je ohrozené ich zdravie a niekedy aj život,“ dodáva Krátka.

Krása nie je len o vonkajšom vzhľade
V skratke to znamená pochopiť staré klišé, že skutočná krása ide z vnútra. Zdravie a spokojnosť budú kľúčom k tomu, aby ste vyzerali čo najlepšie. Slow beauty nie je iba o výrobkoch a postupoch, je oveľa expanzívnejšia – zahŕňa stravovanie, cvičenie a zníženie stresu. Je to o tom, aby ste si uvedomili, čo vám ulahodí, aby ste sa cítili dobre a urobili si na to čas. Možno je to prechádzka v lese, možno kávička s kamarátkou v obľúbenej kaviarni alebo cvičenie, po ktorom sa budete cítiť skvele.

Vyhraďte si na starostlivosť o seba čas
Príroda sa neponáhľa. Rovnako aj výroba prírodných prípravkov pre krásu potrebuje čas. Je to práca s bylinkami, zber, triedenie, lisovanie, extrakcia, destilácia. Jednoducho precízny, neunáhlený proces. Rovnako aj v starostlivosti o seba pri používaní kozmetiky, by ste si mali dopriať dostatok času. Venovať si pár nerušených okamžikov a starať sa o seba meditatívnym spôsobom. Harmonicky si pestovať pokožku, kedy sa výsledky dostavia postupne, ale budú trvácnejšie.

Byť sama sebou
Prostredníctvom internetu a reklamy sme bombardovaní obrazmi dokonalosti, ktoré mnohé z nás, žiaľ, nedokážu dosiahnuť. Krása nie je jedna špecifická sada fyzických vlastností. Krása má mnoho podôb. Mali by sme oslavovať individualitu, jedinečnosť a nepokúšať sa stať klonom. Jednoducho milovať sa také, aké sme, milovať kožu, v ktorej sa nachádzame. Slow beauty je o harmonickej práci s telom. Výsledky budú v priebehu času prirodzené, trvalejšie a budete to jednoducho vy v plnej kráse.

Krása je pre nás, ženy, dôležitá, ale ešte dôležitejšia je pohoda. Stres a nespokojnosť nedokáže úplne zakryť ani ten najlepší make-up. Keď sa o seba staráme radostným, vnímavým spôsobom, vyžaruje to z nás, a to našej prirodzenej kráse rozhodne len pridá“, dodáva na záver Elena Krátka, odborníčka na prírodnú kozmetiku.

Vsaďte na Slow Beauty

To Top