Oživte si vzťah, na ktorom vám záleží a cíťte sa spokojnejšie

Terapeut Goldsmith, ktorý napísal knihu Emocionálny fitnes pre páry: 10 minút denne za lepším vzťahom, radí, aby sme si vo vzťahu uvedomovali to, čo nás s partnerom spája. Na základe toho budú naše bozky dlhšie a milovanie vášnivejšie. A čo je podstatné, obaja sa vo vzťahu a v bežnom živote vôbec budeme cítiť úžasne.

Vráťte sa na začiatok vášho vzťahu

Existuje niekoľko príručiek o tom, ako ozvláštniť vzťah, ak sa dostáva do stereotypu. Mnohí psychológovia poskytujú v tejto témy rady, no je na nás, akým spôsobom sa do oživenia vzťahu pustíme. Pokiaľ ste v dlhotrvajúcom vzťahu, v ktorom sa stráca iskra a vášeň, spomeňte si na to, prečo ste sa s partnerom dali dokopy. Vráťte sa na začiatok a pospomínajte spolu na prvé rande či prvý výlet. Takéto spomienky váš vzťah môžu len oživiť. Uvidíte, ako sa vám nadvihnú kútiky pier pri spomienke na vaše zoznámenie a prvý rozhovor.

Podeľte sa o svoje nápady s partnerom

Ak si myslíte, že sa vo vašom vzťahu stráca iskra, vymyslite si program, v ktorom sa plameň vášne znova zapáli. Chce to možno len zmenu miesta, nečakaný výlet, romantickú večeru. Ak sa páry navzájom prekvapujú a nemusí ísť hneď o drahé dary, budete si vzácnejší a uvedomíte si, čo pre vás ten druhý robí. Vaša spokojnosť bude viditeľná, a to sa odrazí aj mimo súkromia. Ak máte nejaký romantický nápad, s ktorým dlho otáľate, povedzte to vášmu priateľovi. Možno aj on čaká na vaše nápady. Ak máte chuť vyskúšať niečo bláznivé, nedržte to v sebe. Aj takýmto spôsobom si váš vzťah ozvláštnite a o niekoľko rokov naň s úsmevom pospomínate. Či by už išlo o let balónom, vášnivý sex na zakázanom mieste, víkendový pobyt ďaleko v horách, pokojne sa na to dajte, pretože podľa psychológov robenie nových vecí zvyšuje medzi partnermi puto.

Zaujímajte sa o záujmy vášho priateľa

Pokiaľ vám nie sú partnerove záujmy úplne cudzie, skúste sa mu prispôsobiť a uvidíte, ako to ocení. Ak je výborný lyžiar a vy ste na lyžiach roky nestáli, skúste sa premôcť a vybrať sa s ním lyžovať. Lepšieho inštruktora si nemôžete priať, aspoň uvidíte, či je trpezlivý a ako si váži vaše odhodlanie. Spoločná aktivita vám obom prospeje a v neposlednom rade sa naučíte niečo nové. Psychoterapeut Barton Goldsmith tvrdí, že keď sa budete snažiť potešiť viac svojho partnera ako seba, šťastie sa vám vráti mnohonásobne.

Malé gestá – veľká spokojnosť

Samozrejme, že energiu vkladanú do vzťahu, chceme vidieť aj zo strany partnera. Skúste mu povedať, čo by vám urobilo radosť a rovnako na nápady sa spýtajte aj vy jeho. Skúste si nápady postupne realizovať, robiť malé prekvapenia a nečakané gestá, po ktorých z vás bude stále prekvapený a bude mať pocit, že vás ešte chce spoznávať.

Nezabudnite, že „drobnosti“ vo vzťahu , ako sú objatia a držanie sa za ruky prehlbujú vzťah. Dajte mu najavo, že sa vám takéto drobné prejavy lásky páčia. Je krásne, ak dnes na ulici vidíme párik dôchodcov držiaci sa za ruky s iskrou v očiach dívajúc sa na seba. Láska môže byť trvalá, ak je o to záujem z oboch strán.

Foto: http://fotky.sme.sk/fotka/293172/laska-ii, Profimedia.sk