Nenechajte vaše JA vyhorieť: Dopujte sa horčíkom

Pamätáte si časy, keď ste sa tešili do práce, na kolegov, na nové úlohy a všetky výzvy ste zvládli ľavou zadnou? S nadmerným množstvom elánu a nadšenia ste vhupli za pracovný stôl a začali neúnavne pracovať? Úprimne, čo si budeme klamať, nedá sa pracovať stopercentne non-stop, treba si vydýchnuť, updatnúť virtuálny svet plný virtuálnych priateľov, pokecať s kolegyňou pri stroji na kávu či zapáliť cigaretu pokoja.

Aj to všetko treba, aby človek dosahoval tie najvzdialenejšie méty. Dávna spomienka vzdialená od aktuálnej reality? Nie ste v tom samé. Ak ani s malým „prehreškom“ v rámci pracovného času nemáte chuť zlepšovať sa, práca vás akosi omrzela, ak už ste zabudli význam slova inšpirácia a nadšenie z dobre vykonanej roboty opadlo ako jesenné lístie – oficiálne ste „vyhoreli“.

Tvárou v tvár novej realite

Syndróm vyhasnutia, vypálenia, vyprahlosti alebo jednoducho nechuť do všetkého. Pravdepodobne ste natrafili na extrém, ktorý sa objavuje prevažne v oblasti zamestnania a postupom času u stále väčšieho počtu ľudí. Tento pojem sa v modernej spoločnosti skloňuje už nejakú dobu, určite ste sa s ním už stretli a možno ste si povedali, že vás sa to vôbec netýka. Viete vôbec čo syndróm vyhorenia v skutočnosti je, čoho sa týka a aké sú jeho príznaky?

Strata motivácie či frustrácia?

Vôbec ako prvý sa týmto špecifickým stavom zaoberal v roku 1974 Herbert Freudenberger, ktorý o syndróme vyhorenia tvrdil, že sa u každého človeka prejavuje individuálne. U niekoho sú to pocity únavy, neschopnosť striasť zo seba pocit chladu alebo pocity fyzickej vyčerpanosti, u iného zas skupina telesných problémov začínajúcich pri bolestiach hlavy a nespavosti až po depresiu alebo gastrointestinálne ťažkosti sprevádzané poklesom hmotnosti. Tieto nelichotiace stavy môžu pokojne zasiahnuť aj vás, pokiaľ sa u vás nezabývali už dávnejšie. Obvykle nasledujú potom, keď sa u človeka začnú objavovať prvé príznaky. Spozorovali ste u seba napríklad zvýšené vyčerpanie, nedostatok motivácie, frustráciu, cynizmus alebo iné negatívne emócie, kognitívne vyčerpanie, slabý pracovný výkon, medziľudské problémy na pracovisku, zníženú starostlivosť o seba, pracovnú posadnutosť alebo pokles spokojnosti? Ak sa vám pred očami pri prečítaní týchto príznakov neprestala objavovať vaša tvár, ste v tom. Tým šťastnejším, ktorým sa zdalo, že sa úspešne vyhli guľke, gratulujeme. Ale čo taký stres?

SOS: STRES

Väčšinu negatívnych stavov spôsobuje práve najbežnejší spúšťač hraničných procesov v našom tele. Pokiaľ ide o patofyziologické mechanizmy, je úplne jasné, že syndróm vyhorenia je priamym prejavom stresu. Stres v medicínskom zmysle predstavuje automaticky prebiehajúce reakcie na podnety hrozby. Ide teda o proces, ktorý má pripraviť náš organizmus na útok alebo útek, v ďalšej fáze zase na prežitie v krajne v nebezpečných podmienkach. Keď je takýchto podnetov príliš veľa, začínajú sa kopiť, osoba nimi zavalená začína strácať prehľad a jej schopnosť spracovať a reagovať na všetky sa znižuje. Do určitej doby sa s tým snažíme bojovať, no skôr či neskôr prichádza rezignácia. Takmer totožný priebeh si môžeme všimnúť aj v prípade zamestnania. Ide o chronický stres vychádzajúci z pracovnej činnosti, ktorý môže byť dokonca sprevádzaný ďalšou záťažou z iných oblastí života (osobnej, sociálnej, fyzickej, atď.). Profesia je totiž charakteristická vysokými nárokmi na výkony s minimálnymi možnosťami oddychu a vážnymi následkami v prípade omylu. Vyhorenie je teda následkom stresu z nerovnováhy medzi profesijnými očakávaniami a profesijnou realitou, medzi ideálmi a skutočnosťou. S tým automaticky prichádzajú vyššie spomínané následky, ktoré sa dokážu podpísať na fungovaní ľudského organizmu omnoho nepríjemnejšie ako by sme si mysleli. V niektorých prípadoch si s tým však vieme poradiť aj sami.

Regenerujme a žiarme

Nie je nám lepšie, keď sme nadšení, máme za vagón energie a chuť robiť stále niečo zaujímavé a vzrušujúce? Namiesto toho sme unudení, deprimovaní, všetko nás bolí a nič nás nebaví. Nie je žiadnym tajomstvom, že stres a neharmonická práca nášmu telu neprospievajú. Symbolom pokoja a mieru v ľudskom tele je okrem iných látok práve zázračný horčík. Vplýva na tak rozsiahle procesy a funkcie, že je veľmi pravdepodobné, že napomôže znovu navrátiť váš rozžiarený výraz tváre.

Antistresový minerál

Minerálne látky vo všeobecnosti udržiavajú náš organizmus v dobrom stave. Či už je to vápnik, zinok, železo alebo spomínaný horčík. Práve ten je často označovaný ako „antistresový minerál“. Počas stresu a emočnej záťaže sa totiž okrem hormónov (napríklad adrenalínu) spotrebováva vo veľkej miere aj horčík. Jeho postavenie je preto natoľko dôležité, že nie je vhodné jeho nedostatok ignorovať. Prináša nám totiž napríklad uvoľnenosť tkanív, pomáha pri bolestivom svalovom napätí, zabezpečuje činnosť nervov a využitie kyslíku v bunkách, pomáha zastaviť vypadávanie vlasov, posilňuje trávenie alebo sa tiež podieľa na produkcii energie. Jeho opätovným zvýšením a pravidelným prísunom máme možnosť pomôcť svojmu telu pri zlepšení koncentrácie a výkonnosti. V konečnom dôsledku tak môžeme byť na veľmi dobrej ceste k odstráneniu postrachu menom syndróm vyhorenia.

365 mg horčíka na každý deň

Prirodzeným spôsobom prijímame magnézium prostredníctvom stravy a nápojov. Pokojne môžete siahnuť po potravinách ako strukoviny, ovsené vločky, celé zrná, otruby, tmavozelená listová zelenina, sója, syry, orechy a dokonca aj čokoláda. Nie všetky potraviny však v dnešnej dobe obsahujú dostatok tohto stopového prvku, pretože už ho nie je ani v pôde toľko ako kedysi. Nemusíme však zúfať. Stačí si každý deň dopriať optimálnu dávku horčíka – a to 365 mg vo vrecúšku. Nielenže efektívne dodáte telu potrebný horčík, ale zároveň dbáte na pitný režim. Napomôže vášmu návratu späť do života, do práce, na stupne víťazov. Zbavte sa všetkých spomaľovačov vašich úspechov a krokov vpred. Pri štarte boja za vaše krajšie dni vám istotne pomôže aj váš lekár. Neváhajte ho kontaktovať s akýmkoľvek problémom a on vám ochotne problematiku objasní a spolu dospejete k ideálnemu riešeniu pre váš momentálny stav. Hlavne sa nevzdávajte a nenechajte vaše ja vyhorieť.