Nedovoľte, aby vám ublíženie z minulosti bránilo šťastne žiť

Strach nás paralyzuje

Keď v živote prejdeme veľkou bolesťou, vznikne v nás strach, ktorý nás chráni pred opakovaním tejto zlej skúsenosti. Potom sa, bohužiaľ, stáva aj to, že nás strach odvádza od šťastia. Bráni nám v ňom. V našom živote sa môže objaviť ideálny partner, ale strach nám nedovolí byť s ním. 

Strach je protipólom lásky
Láska je najsilnejšia emócia na svete. Má neuveriteľnú moc, ktorú osobne nedokážem vyjadriť slovami. Je taká neopísateľná a neuchopiteľná, až sa jej mnoho ľudí bojí. Strach je presný opak lásky. A oboje nejde dohromady, nemôžete zlúčiť strach s láskou.

Strach nás paralyzuje
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo v nás médiá a ľudia, ktorí spoločnosti vládnu, neustále budia nejaký strach? Prečo ho stále priživujú a ukazujú nám najhoršie scenáre? Ja vám to poviem – strach má totiž schopnosť paralyzovať. Človek ovládaný strachom sa nedokáže naplno vzoprieť a ísť svojou cestou. Ak potom máte strach z lásky, ako môžete mať po svojom boku niekoho, koho budete naozaj veľmi milovať? Strach vám to nedovolí. Bude vám neustále pripomínať bolesť z minulosti. Mozog nás potom navedie k niekomu, koho budeme mať len radi, ale nezamilujeme sa doňho.

Minulosť nás môže ovládať aj v prítomnosti
Stále viac sa v mojom okolí objavujú ženy, ktoré si v minulosti prešli doslova peklom. Či už to bolo ťažké detstvo, počas ktorého boli psychicky a fyzicky týrané, prípadne dokonca sexuálne zneužité, alebo partneri, ktorí ich ovládali, týrali, brali im všetku slobodu a zaobchádzali s nimi ako s handrami. Také zážitky a skúsenosti spojené s láskou vytvoria v daných ľuďoch silný strach, že sa im všetko zopakuje. Ich mozog má silno zapísaný vzorec: láska = nebezpečenstvo/utrpenie.

Pre strach môžeme odmietnuť svoj ideálny protipól
Teraz si predstavte situáciu, keď taký človek, nevyliečený zo svojej minulosti, plný bolesti a strachu, nájde protipól, ktorý je preňho stelesnením toho, čo od takého človeka očakáva. Daný partner mu bude dávať lásku vo všetkých možných podobách a pritom poskytovať ten euforický pocit, keď bude po jeho boku. Lenže strach začne vyvolávať obavy z toho, že sa daná láska zmení na ďalšie utrpenie. Čo sa teda stane? Nevyliečený človek sa bude od svojho vyvoleného  stále viac odťahovať. Zníži mieru kontaktu s ním, až ho úplne odmietne.

 

Zbavte sa bolesti z minulosti, len tak môžete žiť šťastne
Ak ste si v živote prešli niečím, čo vás poznamenalo a zanechalo vo vás silnú bolesť, zapracujte na tom. Nedávajte týmto zážitkom z minulosti moc ovládať zvyšok vášho života. Budú vám stále brániť v šťastí, ktoré si zaslúžite. Osobne som sa rozhodol, že chcem najviac pomáhať práve týmto ľuďom, ktorí si prešli veľkým utrpením. Nech už ste boli obeťami psychického, fyzického či dokonca sexuálneho týrania, odstráňte zo svojho života strach, že sa vám podobné zážitky budú opakovať. Rád budem vašou oporou a zbavím vás strachu. Len tak budete mať možnosť žiť skutočne slobodne.

Autor: Jan Perlík, certifikovaný kouč Aleša Kalinu
Foto: Shutterstock

Strach nás paralyzuje