Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu

.otehotnenie.sk

Súčasná uponáhľaná doba plná stresu, napätia a tlaku z rôznych strán, nezdravá strava narýchlo zjedená počas krátkej pauzy a vnútorné napätie majú na nás mnohokrát väčší vplyv, ako by sme si mysleli. Okrem zdravotných ťažkostí a rôznych chorôb sa tento kolotoč môže prejaviť aj na neplodnosti párov. Ako by ju teda mali riešiť, ak túžia po bábätku a kde začať?

„Všetkým párom, ktoré sa už dlhšie neúspešne snažia o otehotnenie odporúčam jednu vec: na chvíľu sa zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a pozrieť sa na svoju situáciu s nadhľadom. Zdravie a plodnosť stojí na niekoľkých pilieroch a tými sú zdravá výživná strava, pevné a pružné telo a vyvážená pokojná myseľ. Všetko, čo prospieva nášmu zdraviu, vitalite, pomáha nám dopĺňať živiny, energiu, dodáva nám optimizmus a radosť zo života, to je zároveň dobré aj pre našu plodnosť,“ tvrdí Helena Bieliková, fertility konzultant pre webový portál www.otehotnenie.sk.

Správna životospráva
Ak sa teda snažíte o bábätko, z hľadiska správnej životosprávy by ste sa mali zamerať aj na to, čo jete. „Pri problémoch s plodnosťou o otehotnenie je lepšie nerobiť príliš náhle a radikálne zmeny, ktoré predstavujú zbytočný stres pre telo aj psychiku. Z existujúcich zdravotných diét sa mi najviac osvedčilo stravovanie inšpirované Paleo diétou, ktorej veľká prednosť spočíva v dôraze na kvalitné základné suroviny bohaté na živiny, a vylúčení potravín, ktoré najčastejšie spôsobujú poruchy trávenia. Striktná Paleo diéta je postavená na konzumácii mäsa, vajec, zeleniny, ovocia, orechov, semien a tukov, a vylučujú sa všetky obilniny, strukoviny aj mliečne výrobky. Obvykle však stačí aj miernejšia verzia so zachovaním menšieho podielu prirodzene bezlepkových obilnín ako ryža, pohánka, pšeno či ovos. Väčšine ľudí nerobí problém ani umiernená konzumácia výrobkov z kozieho a ovčieho mlieka,“ vymenúva Helena Bieliková. Ak si sami neviete poradiť čo je pre vás vhodné a čo vášmu telu škodí, vyhľadajte odborného výživového poradcu, ktorý vám pomôže zostaviť jedálniček na mieru a identifikuje vhodné i menej vhodné potraviny. Z dlhodobého hľadiska by ste sa však mali naučiť vnímať a rozumieť reakciám vášho tela. A čo je tiež podstatné, o správnu životosprávu by nemali dbať len ženy, ale aj muži. Niektoré kliniky asistovanej reprodukcie dokonca uvádzajú, že až 80% problémov s plodnosťou môže byť spôsobená mužským faktorom, teda zhoršenou kvalitou spermií. Ak sa ale aj ukáže, že váš partner má dobré výsledky vyšetrenia spermiogramu a všetko nasvedčuje tomu, že príčina s otehotnením bude skôr na strane ženy, zmena životosprávy u partnera má stále zmysel. Ak už pre nič iné, tak aby bol vašou psychickou oporou v tomto neľahkom období.

Keď už spomíname čo by ste mali robiť a ako sa o seba starať, určite musíme aj vypichnúť negatívne návyky, ktoré by ste mali odstrániť. K tým patrí málo spánku, fajčenie, stres, spomínaná zlá strava, pitie veľa kávy a alkoholu a tiež negatívne myslenie.

Otehotnieť prírodnou cestou alebo umelým oplodnením?
Túto otázku si kladú mnohé páry, ktorým sa nedarí počať bábätko prirodzenou cestou, a tak hľadajú rôzne spôsoby, ako sa dočkať vytúženého potomka. Každý skúša niečo iné a časom sa tieto metódy môžu meniť, ak tie pôvodné sú neúspešné. „Ľudia, ktorí lekárom slepo dôverujú, začnú uvažovať o inej ceste až vo chvíli, keď vyčerpajú všetky možnosti modernej medicíny. Pre iných je hormonálna stimulácia či umelé oplodnenie neprijateľné z náboženských dôvodov. Hľadajú teda možnosti, ktoré nie sú v rozpore s ich vnútorným presvedčením,“ vysvetľuje H. Bieliková z www.otehotnenie.sk a pokračuje: „ďalší zas majú celkom dobré povedomie o fungovaní svojho tela, sú zvyknutí uprednostňovať prírodnú liečbu a odmietajú neprirodzené zásahy vo forme liekov, syntetických hormónov alebo operácií, pokiaľ majú nádej, že by mohlo existovať šetrnejšie a prirodzenejšie riešenie. A to našťastie väčšinou existuje, treba sa len vybaviť dostatočnou trpezlivosťou a odhodlaním.“

Bylinky ako prvá pomoc pri otehotneníNedarí sa vám otehotnieť? V dnešnej dobe sa dosť ľudí vracia “ku koreňom“, teda snažia sa nájsť v tomto svete harmóniu, viac sa venujú pestovaniu vlastných potravín, byliniek, zaujímajú sa o kvety, prírodu a cvičia jogu. Toto všetko je samozrejme veľmi dobré, no na všetko si treba dať pozor. Čo sa týka byliniek, tie môžu pomôcť zlepšiť trávenie, imunitu, hormonálnu rovnováhu, pomôcť lepšie prekrviť maternicu či zlepšiť kvalitu vajíčok a spermií. „Často sa podarí ľuďom intuitívne vybrať správnu bylinku a dopomôcť si k otehotneniu. Tento spôsob však odporúčam len v jednoduchších prípadoch, s bylinkami, ktoré dobre poznáme. Ľuďom, ktorí sa v bylinkách príliš nevyznajú, rozhodne neodporúčam zbierať a používať neznáme bylinky,“ tvrdí Bieliková.

Mužskú plodnosť môže podporiť kotvičník zemný, prášok z koreňa MACA. Je bohatý na minerály, vitamíny a fytosteroly. Pomáha udržiavať rovnováhu hormonálneho systému, má pozitívny vplyv na plodnosť mužov aj žien. Posilňuje imunitný systém, telesnú vitalitu a omladzuje organizmus.Využíva sa aj ako podporná liečba niektorých foriem neplodnosti u žien. Pomáha pri menštruačných bolestiach a nepravidelnej menštruácii, obsahuje zinok, selén a ďalšie živiny.

Bylinky, či už naše tradičné alebo čínske, dokážu meniť biochémiu tela podobne ako lieky, ale šetrnejšie. Pri správnom výbere a použití dokážu podporiť prekrvenie, zlepšiť kvalitu výstelky maternice, podporiť ovuláciu, ale aj tvorbu spermií, zmierniť akútny aj chronický zápal, zlepšiť trávenie a vstrebávanie živín, zmierniť nadmerné imunitné reakcie, podporiť hormonálnu rovnováhu, a to s minimom vedľajších účinkov.

Bez zásahu lekára
Mnohé problémy s plodnosťou je možné jednoducho a bezpečne vyriešiť prírodnou liečbou, umelé oplodnenie by preto nemalo byť automaticky vnímané ako prvá či najlepšia voľba. „Nerada vidím, keď je umelé oplodnenie odporúčané paušálne všetkým párom bez ohľadu na ich celkovú zdravotnú situáciu, a často dokonca aj bez väčšej snahy o odhalenie príčiny problémov,“ vysvetľuje svoj postoj k umelému oplodneniu fertility konzultantka. Tiež jedným dychom dodáva, že „je dobré, že táto možnosť existuje a pomáha prekonať mnohé problémy s otehotnením, na ktoré by prírodná liečba nestačila. Do tejto kategórie jednoznačne patria prípady trvalej nepriechodnosti vajcovodov alebo semenovodov, ťažké poruchy semenotvorby, ktoré nereagujú na inú liečbu, ale aj ľudia s genetickou záťažou a zvýšeným rizikom počatia postihnutého dieťaťa, ktorým predimplantačné genetické vyšetrenie môže pomôcť vybrať zdravé embryo.“ Ak však partneri netrpia žiadnou vážnejšou poruchou, mali by najprv siahnuť po prírodnej liečbe a prírodných produktoch. Tie môžu plodnosť zlepšiť do takej miery, že nebude potrebný zásah lekára.


Oplatí sa vedieť

  • Na chronické zdravotné problémy a prevenciu je lepšia prírodná liečba.
  • Veľmi efektívne je ňou možné zvládnuť rôzne gynekologické infekcie, nepravidelnú menštruáciu, poruchy funkcie štítnej žľazy, autoimunitné poruchy, syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), endometriózu a vyriešiť alebo aspoň čiastočne zlepšiť aj neplodnosť u mužov, neplodnosť z neobjasnených príčin, opakované potraty, zníženú kvalitu vajíčok, predčasnú menopauzu a niekedy sa podarí aj spriechodniť zablokované vajcovody alebo semenovody.
  • Lekára však určite vyhľadajte, ak máte podozrenie, že napriek dodržiavaniu nastavenej liečby sa problém nezlepšuje alebo dokonca zhoršuje. Nezanedbávajte ani preventívne vyšetrenia a kontroly, ktoré vám poskytnú spätnú väzbu o kvalite vašej životosprávy a účinnosti prírodnej liečby.

Náš tip: V dnešnej dobe má mnoho párov problémy s prirodzeným počatím bábätka. Príčiny neplodnosti bývajú mnohoraké a nie vždy sa ich podarí odhaliť. Ak sa ani vám nedarí počať vytúžené bábätko, skúste siahnuť po tabletkách na podporu plodnosti s prírodným zložením. PinkFertil je komplexný doplnok stravy pokrývajúci svojim zložením špecifické výživové požiadavky ženy pri snažení o otehotnenie. Špeciálny prírodný koktejl 113 bylinných extraktov, vitamínov, minerálov, antioxidantov a aminokyselín pre podporu reprodukčného zdravia, hormonálnej rovnováhy a zlepšenie fyzickej i psychickej kondície ženy. PinkFertil obsahuje látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú psychickú činnosť a prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania. Prípravok je zložený výhradne z vedecky overených formulácií a zložiek s preukázateľným účinkom, čo dáva výrobku status najvyššej kvality a pomáha zvýšiť šance pre úspešné otehotnenie. www.otehotnenie.sk

Autor: Simona Slováková
Zdroj: Pixabay.com