Nechce sa vám cvičiť a chcete byť štíhla? Pite „tukožravé čaje“

Diéty najrôznejších štýlov, zaručené recepty na ideálnu figúru, tukožravé polievky či zoštíhľovacie krémy na nás dennodenne chrlia marketingoví mágovia na každom rohu. My však máme pre vás niečo lepšie a naozaj účinné. 
Neverte reklamám sľubujúcim okamžité schudnutie bez námahy. Na vašej krásnej postavičke sa musíte podieľať najmä sama. Cvičenie alebo chodenie, pestrá, vyvážená a zdravá strava je základ. Poznáme však „zlepšovák”. Snahu urýchli, podporí a najmä zefektívni čaj. Nie iba jeden. Pravidelné a dlhodobé popíjanie čajov Pu-erh či Oolong spríjemní cestu k vysnívanej postave a v neposlednom rade k pružnosti tela, k sviežej mysli a zdravému organizmu.
Čierny drak
Oolong, prezývaný aj čierny drak, po prvýkrát zavoňal v čínskej provincii Fuťien zhruba pred štyristo rokmi. Medzi čajmi je považovaný za zvláštnosť. Nepatrí ani do skupiny čiernych, ani do skupiny zelených čajov. Drak si zobral z každého to najlepšie, a to čiastočnou fermentáciou. V nej spočíva tajomstvo jeho intenzívnej vône a výnimočnej sladkastej chuti s náznakom medu. Fermentácia má niekoľko stupňov, od nej sa odvíja farba nápoja od zelenej cez žltozelenú, modrú až po tmavohnedú. Lístky zalievajte horúcou, ale nie vriacou vodu. Čím viac lístkov, tým intenzívnejší čaj. Lúhujte zhruba dve minúty. Lístky môžete zaliať aj viackrát. Oolong sa preslávil zázračnými účinkami na ľudský organizmus. Výrazne povzbudzuje metabolizmus, prírodná látka polyfenol zabraňuje ukladaniu tukových buniek, čaj znižuje hladinu cukru v krvi, posilňuje činnosť srdca, tráviaceho traktu a imunitný systém, je zdrojom antioxidantov, vitamínov a minerálov, obsahuje kofeín, spomaľuje proces starnutia (treba ho však piť dlhodobo) a pozitívne účinkuje pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Pu-erh
Najstarší čaj na svete má meno podľa okresného mestečka Pu-erh v čínskej provincii Yunnan, ktoré sa považuje sa jeho kolísku. Do nosa vám udrie výraznou arómou, oko očarí temným, hutným nálevom pripomínajúcim kávu. Paradoxne, takmer neobsahuje kofeín, môžete ho teda vychutnať aj v pyžame. Výrazne zemitá až zatuchnutá chuť, na ktorej sa počas procesu dodatočnej fermentácie podpísala ušľachtilá pleseň Aspergillus niger, nemusí okamžite ulahodiť každému. Preto začnite opatrne. Lyžičku lístkov lúhujte v prevarenej, ale nie horúcej vode minútu. Keď vám zachutí, nechajte lístky v náleve odpočívať dlhšie. Tiež sa dá viackrát lúhovať, treba však prirátať polminútky navyše pri každom ďalšom použití. Účinky má také rozmanité, že ho poľahky možno označiť za všeliek. Odbúrava nadbytočný tuk a znižuje hladinu cholesterol v krvi, odbúrava alkohol z krvi, čo využijete po prehýrenej noci, prečisťuje pečeň, podporuje metabolizmus a detoxikáciu organizmu, pozitívne vplýva na tráviaci trakt, upravuje poruchy, obmedzuje plynatosť, zvyšuje imunitu a zbavuje telo hlienov, pôsobí proti kôrnateniu tepien, znižuje krvný tlak, zvyšuje pozornosť a sústredenosť, zlepšuje náladu, odbúrava stres, má protirakovinové účinky, rýchlo zaháňa smäd a pôsobí osviežujúco.
Zdroj: ZR