Joseph Jasik – Drdol: Farby našej existencie

Západná terasa Bratislavského hradu aktuálne ponúka do 6.2.2020 zaujímavú výstavu, ktorá na slávnostnú vernisáž prilákala množstvo fotografov, ale aj fotografických laikov a priateľov vystavujúceho fotografa Josepha Jasika, aby sa presvedčili o originálnej a novej fototechnike.

Tvorba autora, ktorý pochádza z východu našej krajiny – narodil sa v Sobranciach a od desiatich rokov žil s rodičmi v Košiciach, je zaujímavá jedinečným spracovaním videného sveta. Od roku 1982 žije v Kalifornii, ale srdcom je stále Slovák, preto vystavovať na bratislavskom hrade bola pre neho nielen skvelá príležitosť, ako ukázať svetu svoje pop artové príbehy pôsobivých farieb, ale aj veľkou výzvou ako rodáci prijmú túto originalitu.

 

Vzťah k farbičkám už od detstva

Už v Sobranciach objavil v sebe výtvarný talent  a od 6-tich rokov celých ďalších päť rokov  kreslil a maľoval pod krídlami Lofrera, Kalnu, Felda, Bukovinského. Po základnej škole absolvoval gymnázium,  ako sám hovorí najlepšie  – na Šrobárovej ulici v Košiciach. Aj počas vysokoškolského štúdia v 60-tych rokoch na Stavebnej fakulte v Bratislave bol aktívny aj v umeleckej činnosti. Žiaľ, na vysnívanú architektúru sa nedostal, tak pokračoval v štúdiu na Pedagogickej fakulte v Trnave, ktorú ukončil v rolu 1965 a sedem rokov sa venoval učiteľskému povolaniu. Vystriedal aj iné zamestnania a v roku 1982  emigroval  do USA, kde dodnes žije. Výtvarné umenie  ho sprevádza na celej životnej púti, v meste Santa Clarita,

 

Inšpirácia na koncerte Karla Gotta

V  roku 2009 na koncerte Karla Gotta v New Yorku, ktorého sa zúčastnil s priateľmi zo Slovenska, prebudila sa v ňom nová umelecká múza na fotografovanie abstraktných úkazov, ktorým sa venuje dodnes. Jeho snom je neustále vystavovať doma, na rodnom Slovensku, preto vystavoval  v Košiciach pri príležitosti  – Košice  – kultúrne mesto Európy, následne aj v Banskej Bystrici. V Bratislave,  v roku 2014 mal sólo výstavu 40 obrázkov v Dome kultúry na Vajnorskej 21.  O štyri roky neskôr sa stal víťazom vo fotografii SC art ass v Santa  Clarita.

Ročne si návštevníci výstav môžu prezrieť okolo  300 fotografii, ktoré nie sú upravované, ale originálne tak ako sú odfotografované.

Fotografie, ktoré má vo svojom archíve  sú  z celého sveta, pretože Joseph Jasik behá aj polmaratóny po celom svete – má ich na svojom konte 192 do dnešného dňa. Ale toto číslo určite nie je konečné. Fotografuje aj na dovolenkách. Špeciálne miesto v jeho zbierke majú fotografie z prekrásnej slovenskej prírody.

 

Vyjadrenie hostí:
Desana Dudášová, fotografka: Pre mňa to bolo fotka v obraze. Absolútne som nemala pocit, že sa dívam na fotografie, ale na maľované obrazy. Napríklad som ani netušila, že existuje takéto fotenie v odrazoch okien, výkladov, skiel, dokonca v oknách áut, aj preto som bola užasnutá. A ešte ma príjemne šokoval fakt, že fotky absolútne neboli upravované fotoshopom. Veľmi zaujímavý zážitok, som rada, že som tam bola.

Peter Leginský, fotograf: Celkom ma to zaujímalo, spôsobilo to vo mne impresie a nálady a trvalo chvíľu kým som prišiel na to, čo vlastne na fotke je. Novinka je,  že si zvolil práve túto cestu, pretože je to abstraktné, spleť farieb, ale samozrejme po niekoľkominútovom skúmaní sa objaví obraz, ktorý autor chcel ponúknuť divákom.

Vlado Železňák, producent, spevák: Výstava bola mimoriadne zaujímavá, dokonca som s ním o tom hovoril, pretože je to super nápad – fotografovať v odrazoch. Neviem si predstaviť, priznám sa, postaviť sa k nárazníku auta napríklad, zvoliť si uhol a fotografovať. Alebo aj v oknách, výkladoch a podobne. Niečo podobné som videl prvý raz a veľmi ma to očarilo.

Autor: Anna Olvecká