Nastal čas na osobnú premenu?

Žijeme vo svete, kde sa každodenne používa slovo PROBLÉM. Nepoznám však človeka, ktorý by sa z toho tešil. Pritom je celkom normálne, že každý má nejaký problém. Niekto malý, niekto veľký. Niektorí si so sebou ťahajú problémy chvíľku, iní po celý život.

Problémy dnes hýbu svetom
Každý stále niečo rieši, dokonca sú aj ľudia, ktorí majú pocit, že keď nič neriešia, nežijú. Myslia si, že problémy sú súčasťou života a že život problémy prináša zo svojej podstaty.

Bláznivý svet. Niečo také predsa nechceme. Želáme si príjemný život bez problémov, a keď už nejaký problém príde, chceme ho chápať ako výzvu, ako príjemný životný okamih, vďaka ktorému budeme mať šancu pustiť sa do niečoho nekonečne vyzývavého.

 

Neustále problémy sú ako ťažké bremeno
Problém sa dá chvíľku uniesť, ale dlhodobo vysilí aj toho najsilnejšieho. Nikto nie je stavaný na neustále nosenie bremien. Problém môžeme vidieť aj ako prekážku na ceste k dosiahnutiu nami definovaného cieľa. Chceme byť v bode A, chceme vlastniť to či ono, a stále nám v tom niečo bráni.

Tieto rozpory v našej psychike prinášajú pocity vnútorných tlakov a depresií. A niet sa čo čudovať. Veď sa nerealizujú naše predstavy a túžby. Ale prečo? Veď máme chuť, túžime a vieme, čo chceme. Prečo sa nám to teda nedarí?

Je to spôsobené tým, že vo vlastnej hlave nosíme viac zapísaných pokynov na činnosť, ktoré majú protichodný charakter. Jedny zápisy velia „lež“, druhé, protichodné, zase „bež“. Vplyvom týchto zápisov sa dostávame do situácie, keď jasne cítime, že chceme lepšieho partnera alebo viac peňazí, ale nie sme schopní pre to dlhodobo nič urobiť. Stále zotrvávame s tým istým Jozefom a stále míňame na hlúposti a nezmysly. Vo výsledku síce veľmi chceme, ale vlastným konaním svoje túžby sabotujeme

K dosiahnutiu našich vytúžených cieľov vedie len jedna cesta. Začať pracovať na osobnej premene. Vytýčiť si konkrétne ciele a vydať sa na cestu k ich dosahovaniu. Táto cesta sa nazýva osobná premena.

 

Z húsenice sa stáva motýľ a had zvlieka starú kožu
Pozrite sa okolo seba. Na všetko, čo ste doposiaľ vytvorili. To zrkadlí vaše pravé zápisy v hlave. Je úplne jedno, aké sú vaše túžby. Záleží len na tom, čo ste schopní osobne vytvoriť. A to práve teraz vidíte okolo seba. Dobrovoľne ste si vytvorili vlastný svet, a ak sa vám nepáči, nemá cenu snažiť sa ho zmeniť so starým obsahom hlavy. Ten už vykonal svoje, čo jasne vidíte navôkol.

Na realizáciu vlastných túžob musíte teda zapracovať na zmene svojich starých zápisov. Mnohé z nich sú zapísané vo vašej hlave a pochádzajú ešte z detstva. Pokúsime sa ich nájsť.

Napíšte si cieľ, po ktorom naozaj túžite a stále sa vám nedarí dosiahnuť ho – napríklad ten, že chcete schudnúť 10 kilogramov. Zostavte si zoznam jednoduchých a pre vás prijateľných piatich krokov, ktoré ste schopní robiť počas týždňa tak, aby ste sa k vytúženému cieľu dostali do troch mesiacov.

Svoj plán si uzákoňte a pravidelne plňte. Počas týždňa zistíte, že vás mozog ťahá úplne iným smerom a akoby ignoroval stanovené ciele. V čase konfliktu si zapíšte vety, ktoré vám v krízových chvíľach hovorí. Tieto vety sú protiklady zapísané vo vašej hlave, ktoré budú vždy stáť proti vám a nedovolia vám doraziť k vytúženému cieľu.

Budete, napríklad, počuť: „Bez jedla život nemá cenu“ alebo „Makáš celý deň a potom sa nemôžeš najesť.“

Tieto protikladné vety bránia v dosiahnutí vášho stanoveného cieľa a budú vám brániť celý život, až kým ich neodstránite. Pre ne sa mnohým nedarí schudnúť napriek vytrvalému boju a nekonečne dlhému stanovovaniu si sofistikovaných cieľov. Podobné sa deje aj v oblasti partnerskej a pracovnej.

Tieto protikladné zápisy otočte tak, aby stratili svoju silu a prinášali vám príjemný pocit. Napríklad: „Aj bez jedla sa môžem cítiť príjemne“ alebo „Po práci sa odmeňujte nielen jedlom, ale aj saunou“.

Ďalšou prekážkou na ceste osobnej premeny je ochabnutie na ceste. Mnohí sa dobrovoľne dostávajú do veľmi nepríjemných situácií a potom sa z nich chcú dostať rýchlo von. Niekoľko rokov pracovali na tom, aby v týchto situáciách boli, a zrazu chcú byť preč v priebehu pár chvíľ. To, samozrejme, nejde. Dostať sa von vyžaduje často sériu veľmi nepríjemných krokov, ktoré, samozrejme, bolia.

Títo ľudia, chytení do svojich vlastných pascí, sa na začiatku rýchlo rozhodujú nastúpiť cestu osobnej premeny, túžia vykonať vo svojom živote množstvo pozitívnych zmien a pomaly začínajú prežívať ich výsledky.

Neraz im však „stará hlava“ zasadí neskutočnú ranu. Prepadnú sa do zlej nálady a od mozgu počúvajú zmes záporných viet typu „nič nemá cenu“, „pozri sa, ako si dopadol“ alebo „už si to všetko mal dávno vedieť“. Vlastný mozog, ktorý ich priviedol do všetkých tých nepríjemností, im posiela odporné ponižujúce a deštruktívne myšlienky.

Len čo uveríte deštruktívnym prejavom hlavy, ktoré vás vedú do bahna sebaľútosti a paniky, nikam sa nedostanete a skončíte tam, kde ste začali.

Mnohokrát som pozoroval tento jav u nadšencov pre osobný rozvoj. Veľká túžba a nadšenie sa premenilo na odpadnutie a životné sklamanie.

V týchto chvíľach je potrebné mozgu jasne oznámiť, že klame. Jasne si pripomenúť stanovené ciele a pevne sa k nim primknúť.

Na záver
No, a ak vám to dlhodobo nepôjde, máte proti sebe najsilnejší počítač na svete – svoj mozog. Komplikuje vám cestu svojimi starými programami. Tie môžete odstrániť buď sami, alebo s pomocou špecializovaných koučov.

Autor: Aleš Kalina, kouč

Foto: Ingimage

každý má nejaký problém
Serious young couple looking intently at one another