Najhoršia nevera je tá, ktorú páchame sami na sebe

Každá piata žena. Domáce násilie. Témy, ktoré sú stále v našej spoločnosti tabu. Jarmila Slováková sa rozhodla spracovať túto tému v knihe (Ne)verná.

Autorku k písaniu viedol starý otec, profesor Pavol Slovák, a prvú poviedku jej publikovali, keď mala 9 rokov. Od tohto času vydala niekoľko poviedok pre deti, píše odborné články a pôsobila aj ako zástupkyňa šéfredaktora a šéfredaktorka vo viacerých médiách. Vychováva dve deti, dcéru (6 rokov) a syna (7 rokov), ktorého diagnózy epilepsia a autizmus priviedli Jarmilu Slovákovú k spolupráci so Združením pre deti s epilepsiou a inými neurologickými ochoreniami na Kramároch, kde je čestnou členkou.Kniha o domácom násilí - (NE)verná

Pripravovaná kniha (Ne)verná sa svojím rozsahom a stavbou príbehu na prvý pohľad radí čisto medzi beletriu a viacerí v nej určite nájdu prvky tzv. červenej knižnice, no zdanie môže klamať. Príbeh hlavnej hrdinky Dušany sa začína jej rozprávaním o detstve a význam tejto kapitoly sa postupne čitateľovi odkrýva v príbehu ženy, ktorá zomrela rukou svojho manžela a jej osoba sa v snoch objavuje Dušane. V čiastočne autobiografickom príbehu zohráva svoju úlohu aj Dušanin manžel Maroš, ktorý je jej prvou láskou, no ich vzájomný vzťah je ovplyvený hádkami a domácim násilím.

Linda, najlepšia priateľka hlavnej postavy, plní v knihe úlohu “svedomia” hlavnej hrdinky, otvára jej oči a veľmi často hovorí veci, ktoré sa ťažko počúvajú. V hraničnom období, kedy je Dušana vyčerpaná zo situácie v domácnosti a pritom hrá pred okolím úlohu šťastnej manželky sa stretáva s Danielom. Dokáže nájsť šťastie s ním?

“Hovorí sa, že mlčať je zlato. No existujú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Neustále nachádzame témy, o ktorých sa oplatí hovoriť, písať, diskutovať. (Ne)verná je toho dôkazom. Na pomerne malom priestore autorka poukazuje na najčastejšie dôsledky domáceho násilia, a to spôsobom, aký by od nej očakával len málokto – s rozvahou a mnohokrát i s vtipom,” povedala o knihe Martina Melišková, spoluzakladateľka litagenta.com, ktorá zároveň odporúča, aby ženy našli únikový východ z nefunkčného vzťahu a nikdy viac neboli neverné samy sebe.

Vzhľadom na náročnosť témy spolupracovala Jarmila Slováková pri príprave knihy aj so psychologičkou Sivliou Bernardovičovou, ktorá knihu odporúča najmä ženám, ktoré potrebujú “nakopnúť” do rozhodnutia: “Niekedy stačí len vedieť, že nie sme sami s ťažkým osudom, a že aj iní sa mýlia. Kniha výborne padne tým, ktoré majú obavy a potrebujú v sebe nájsť silu ženy, ktorá je schopná byť v kontakte sama so sebou a ktorej sebahodnota závisí v prvom rade od nej samej. Autorka v knihe uvádza veľmi pekné a zamyslenia sa hodné myšlienky, na ktoré si nejedna z čitateliek spomenie aj pár rokov po prečítaní knihy.”

Kniha (Ne)verná sa dostane do predaja koncom júna 2017. Tí, ktorí mali možnosť byť pri jej príprave a dostali do rúk rukopis, sa zhodujú, že je to kniha, ktorú čitateľ neodloží stranou, ale doslova ho pohltí a túží sa dozvedieť, ako sa príbeh skončí. Ale je to naozaj koniec?