Na spoločnú dovolenku s kompromismi

Otvára sa sezóna dovoleniek a s tým aj skúška partnerstva. Ak sa chystáte na prvú dovolenku s vaším partnerom, môže to dopadnúť úžasne, ale aj katastrofálne. Psychológovia prvú dovolenku totiž nazývajú testom partnerstva.

Vytvorte si predtým dovolenkovú pohodu

Ak plánujete s partnerom dovolenku, zrejme sa u vás objavujú pocity radosti i neistoty zároveň. Je niekoľko párov, ktorí sa po dovolenke vrátili vysmiati a šťastní a ich vzťah sa ešte viac utužil. No na druhej strane dovolenka môže „pekne“ so vzťahom zatočiť a v tom horšom prípade aj vzťah ukončiť. Čo robiť pre to, aby tomu tak nebolo?

Občas býva realita iná, ako samotná predstavivosť zo strany partnerov. V predstave nechýbajú krásne pláže, more, slnko, hotel a najmä krásne naplnený spoločný čas vo dvojici. Keďže pár trávi 24 hodín vkuse denne, je možné, že pohoda a pokoj budú nahradené hádkami a výčitkami.

Preto je výhodné, ak sa vopred dohodnete na režime počas dňa tak, aby ste vytvorili vzájomnú dovolenkovú pohodu. Občas majú partneri odlišný režim- jeden vstáva skôr, druhý neskôr, jeden má rád fakultatívne výlety, druhý chce len ležať na pláži. Čo s tým? Každopádne si vytvorte už predtým dovolenkovú pohodu a dni pekne rozplánujte tak, aby s tým boli spokojné obe strany.

Nezabúdajte na kompromisy

Práve dovolenka je ideálnym testom na overenie vzťahu a rešpektovania povahových čŕt. Aby sa dovolenka nestala pohromou a aby sa váš vzťah po nej aj udržal, dôležité sú vzájomné kompromisy. Nemusíte si hneď robiť potápačský kurz, aby ste partnerovi splnili jeho prianie. Stačí, ak sa vopred dohodnete na tom, čo budete spolu robiť. Naplánujte si celú dovolenku vopred, aby ste tak predišli možným nedorozumeniam. Ak je váš partner akčnejší ako vy, doprajte si spoločný výlet či prechádzku po miestach, ktoré ste obaja nikdy predtým nevideli. A ak máte rada relax a spánok, dohodnite sa aj na takýchto dňoch. Dôležité je, že podniknete všetko spolu.

Dovolenka overí silu vzťahu

Aj dovolenkový test môže ukázať rôznorodosť pováh a či majú partneri vôbec niečo spoločné. Overí najmä silu vzťahu. Každá kratšia či dlhšia dovolenka je výborným testom vzájomného porozumenia. Nemusíte byť obaja akční, aby vám dovolenka vyšla podľa predstáv. Ak si viete len tak užiť čas, kedy ste spolu, potom je to ideálne.

Foto: http://cdn.c.photoshelter.com/img-get/I00002N.1oEzFQOE/s/750/600/boy-girl-bike-002.jpg, http://www.wallsave.com/wallpapers/1366×768/romantic-beach/114846/romantic-beach-couple-on-114846.jpg