Mýty a fakty

Pravda alebo lož. Aj takto by sa dal jednoduchšie preložiť názov mýty a fakty. V dnešnom článku si povieme, aké ja pravda alebo klamstvo o mlieku a mliečnych výrobkoch.

Pravda alebo lož. Aj takto by sa dal jednoduchšie preložiť názov mýty a fakty. V dnešnom článku si povieme, aké ja pravda alebo klamstvo o mlieku a mliečnych výrobkoch.

Určite ste už počuli toho viac než dosť ohľadom mlieka a mliečnych výrobkov spojených s ich konzumáciou. Okrem toho, že mlieko a výrobky z neho obsahujú veľa zdraviuprospešných látok pre náš organizmus, má aj tie menej prospešné látky.

Prvým mýtom je, že náš jedálniček obsahuje dostatok vápnika a človek ho nemusí dopĺňať mliekom. Z mliečnych výrobkov je ako zdroj vápnika najhodnejšie polotučné mlieko alebo polotučný jogurt. K podobným mýtom môžeme pridať aj ten, kedy niektorí tvrdia, že mlieko pre človeka nie je vhodné.
Mlieko je vhodné pre ľudský organizmus a najľahšie sa vstrebáva práve to kravské. Avšak, ak má človek ťažkosti s trávením kravského mlieka, prejavuje sa to tým, že človek trpí tzv. laktózovou intoleranciou. Pitie mlieka tiež nie je vhodné pre tých, ktorí trpia alergiou na mliečnu bielkovinu alebo pre tých, ktorí trpia neznášanlivosťou mliečneho cukru.

K ďalším mýtom patrí, že mlieko a výrobky z neho sú tučné a majú veľa kalórií. Obsah tuku v mlieku závisí od toho, v akom stupni bolo mlieko odstredené. Trh s mliekom preto obsahuje mlieko s množstvom tuku od 0,5 až do 3,5 %.

To, že mlieko a mliečne výrobky sú pre náš organizmus prospešné je viac než zrejmé, samozrejme, okrem tých z nás, ktorým mlieko robí zdravotné problémy. Preto aj mlieko, ktoré nekupujeme priamo z obchodu alebo v stánkoch s mliekom, ktoré poskytujú mlieko priamo od kráv je nutné, ho doma prevariť. Prevarením  mlieka predídeme rôznym alergiám či infekciám, ktoré takéto nespracované mlieko môže priniesť.

A vy aký mýty či nepravdy poznáte o mlieku?