Rozhovory

Michaela Barnard: Svadobné tlačoviny nie sú len oznámenia o termíne svadby

Michaela Barnard: rozhovor

Michaela Barnard sa jedného dňa rozhodla, že chce vyrábať svadobné oznámenia, a nielen tie. Neverili sme, čo všetko sa dá použiť a skryť pod termín „svadobné tlačoviny“, tak sme túto etablovanú a naslovovzatú odborníčku poprosili o rozhovor.

Ako sa kedy vám napadlo robiť svadobné tlačoviny?
Žila som vtedy v Anglicku a mala viac voľného času, ako by som chcela. Sestra plánovala svadbu a ja som sa ponúkla, že jej urobím svadobné oznámenia, menu a menovky. Boli jednoduché, išlo skôr o materiály, na ktorých som si dala záležať. Na obálke oznámenia bolo motto „Stvorení jeden pre druhého“, a pod mottom v dolnom rohu dva kúsky do seba zapadajúcich puzzle. Oznámenia boli jemne slonovinové a puzzle som nastriekala zlatým matným sprejom. V pracovni vznikol dosť veľký zápach, vlastne nielen v pracovni, ale v celom dome. Manžel nebol nadšený ani z neporiadku z papiera. Už vôbec nebol nadšený z toho, keď som mu oznámila, že v tejto činnosti budem pokračovať, lebo sa mi páči. Písal sa rok 2007.

Svadobné tlačoviny nie sú len oznámenia o termíne svadby. Prezraďte, čo všetko ponúkate a čo všetko by malo patriť do tejto kategórie? 
Svadobným oznámením mnoho párov začína rozhodnutie o štýle a farebnosti ostatných  tlačovín. Mnohí začínajú aj oveľa skôr, pripomienkou „Save the date“. Posielajú ju pred zaslaním samotnej pozvánky, často i v ročnom predstihu pred pozvánkou. „Save the date“, teda prvotné oznámenie, aby ste si zaistili dátum a nerobili si iný program, totiž obsahuje iba dátum a mená. Pre budúcich mladomanželov to znamená čas, počas ktorého si miesto, hodinu a ostatné detaily svadby môžu pohodlne vybrať. Toto oznámenie je neutrálne, čím sa snúbencom poskytuje priestor na rozhodnutie o štýle a farebnosti ostatných tlačovín a, samozrejme, celej svadby. K samotnej svadobnej pozvánke často prikladáme detaily o svadbe, napríklad informácie o hoteloch, ceste z letiska, dôležitých kontaktoch a podobne.

S čím sa ešte stretávate v rámci požiadaviek na tlačoviny súvisiace so svadbou?
V posledných rokoch je v obľube R.S.V.P. karta (skratka francúzskeho Répondez, S´il Vous Plâit, teda – odpovedzte, prosím). Pri výbere pozvánok a oznámení so snúbencami väčšinou preberieme a dohodneme návrh ďalších svadobných tlačovín, aby ladili dokonca aj so sálou. Na stôl vyberáme ako prvé menu a k nemu nápojový lístok, alebo ich oba kombinujeme do jedného kusu, k nim menovku a číslo stola. K číslu stola zase vyberáme zasadací plán, či už v ráme, alebo v inej podobe. Ďalej sú to rôzne označenia, ako napríklad šípky s textami (svadba, detský kútik, cigaretový bar a iné). Rovnako ide o označenia na stoličky alebo lavice v kostole, napríklad mená členov rodiny, aby si mamina sesternica z tretieho kolena nesadla do prvého radu v kostole len preto, aby dobre počula. Do kostola tiež čoraz častejšie vyrábame tzv. „order of service“, teda knižky s textami, ktoré obsahujú piesne, liturgie a popis programu v kostole. Hostia, ktorí do kostola nechodia tak často, alebo vôbec, tak môžu s prehľadom sledovať, čo sa deje. Do kostola tiež často vyrábame rôzne doplnky ako obaly na konfety či obaly na vreckovky pre slzy šťastia.

Označujete aj napríklad jedlá?
Áno. Patria sem aj malé nápisy, ako sú druhy koláčikov na tzv. „sladkom stole“ alebo candy bare, druhy jedál v teplých bufetoch, alebo ponukové menu whisky či cigar baru. Páry, ktoré pozývajú na svadbu rodinu a priateľov zo zahraničia, si u nás často vyberajú aj rôzne tlačoviny na hotel. Niečo vo forme tzv. „welcome knižky“ s  potrebnými informáciami pre hosťa. Tiež je v obľube malý alebo väčší darček v podobe darčekovej krabice s iniciálkami svadobného páru alebo samotného hosťa. Rovnako populárne sú aj SOS balíčky na hotel, ako aj minerálna voda. Túto pripravujeme aj pred kostol v letných mesiacoch a rovnako na terasy a vonkajšie priestory svadobných priestorov. V letných mesiacoch nechýbajú ani objednávky vejárikov pre dámy, a to v rôznych podobách aj s vytlačenými textami.

Možno by sa zdalo, že to, čo ste vymenovali, je všetko, ale opak je pravdou – ľudská fantázia je neprekonateľná a vaše šikovné ruky tiež.
Vyrábame  doplnky ako sú vankúšiky na prstienky, knihy hostí, albumy na svadobné fotografie, žuvačky a cukríky na svadobný stôl, malé fľaštičky s alkoholom alebo krabičky na cukrovinky. Samozrejme, všetko v jednom štýle, aby na svadobných stoloch trónila jedna krásna séria a vytvárala harmóniu.

Ako prijímajú Slováci novinky v podobe svadobných tlačovín? 
To asi záleží aj od rozpočtu snúbencov. V podstate je to pol na pol. Kým prvá polovica nástojí na klasickom oznámení, ešte aj s kartičkou s pozvaním k svadobnému stolu, druhá polovica sa radšej pohrá s myšlienkou niečoho iného a netradičného.

Prezradíte, aké materiály používate?
Myslím si, že našu firmu Archa Bellus Design začali ľudia, ktorí prišli do svadobného sveta, rozoznávať podľa typických dizajnérskych papierov a kovovo sklenených brošní. Čoraz častejšie však používame textil rôzneho druhu, metalické efekty a raznice, vyrezávanie, a teda rôzne tvary tlačovín.

Pri ozdobách dbáme na to, aby sme dodali naozaj pekné a kvalitné materiály, nemám totiž rada, keď niečo pôsobí lacno a škaredo. Nestačí nám atlasová stuha z galantérie na rohu a neuspokojíme sa ani s papierom či kartónom z „copy shopu“. Pri doplnkoch používame látky, veľmi pekné mäkké stuhy, čipky, brošne, perličky, kamienky. Kartóny a papiere objednávame zo zahraničia, tak ako väčšinu materiálov. Koncom roka od nás odchádzali nádherné pozvánky v škatuliach potiahnutých brokátom z Indie, pozvánka bola pripevnená vo vnútri pod vyrezávanou marockou bránou. Šlo o marockú svadbu. Pozvánky tiež vkladáme do škatúľ potiahnutých knihárskym platnom. Vtedy ide o hrubé pozvánky z lepenky, vyrábajú sa podobne ako knihy. Používame tiež pečatné vosky na uzatváranie na mieru vyrábaných obálok či krabíc.

Ako dlho sa dokážete venovať jednotlivým kúskom? 
Niekedy ide o dlhý proces. Samotný grafický návrh netrvá veľmi dlho, avšak vyhotovenie naozaj krásnej pozvánky môže zabrať i niekoľko dní.

www.archabellus.sk, e-mail: archabellus@archabellus.sk

Zdroj: Anka Olvecká

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top