Rozhovory

Martin Harich: Som veľký fanúšik starých gramofónov a platní

Už v piatok vystúpi v Tatralandii  na koncerte Hudba bez bariér, ktoré organizuje OZ Parasport24. Začínal ako folklorista, no napokon zvíťazila populárna hudba a v roku 2011 ako finalista Superstar, kde skončil na štvrtom mieste. Martin Harich hrá na klavíri, na gitare, s ktorou ho vídame najčastejšie a na bicích  – podľa vzoru svojho otca. Istý čas moderoval v Prahe v hudobnej televízii a aj sa tam udomácnil. Nedávno mu vyšiel nový album a nielen to…

Ako sa máte?
Veľmi dobre, ešte sa spamätávam  z uvedenia na svetlo sveta mojej prvej vinylovej platne, ktorú sme slávnostne vyslali medzi poslucháčov a zberateľov v Prahe.  Je to pre mňa veľmi veľká vec, nakoľko som vždy túžil mať takúto platňu. Jedná sa o album Mapy, ktorý sme uviedli do sveta nedávno v Bratislave. Som veľký fanúšik starých gramofónov a platní, čo je možno netradičné, ale naozaj mám obrovskú radosť. Veľmi ma teší, že sa vracia táto doba a aj mladí ľudia, ktorí ich nezdedili po rodičoch,  si zabezpečujú práve gramofóny.

Kde sa  v mladom človeku zrodí nápad a láska k platniam a gramofónom?Určite sa to spája s detstvom, keď som ako malých chlapec ležal u starého otca na gauči a počúval rozprávky z gramofónových platní, neskôr skvelé pesničky Darinky Rolincovej. Dnešná doba je vydigitalizovaná, vykompresorovaná, vylimitovaná všeličím,  zvuk sa vykrášľuje, aby bol čo najčistejší, ale to praskanie gramofónovej platne nemôže nič nahradiť.

Aj doba gramofónov pokročila, kedysi tá nožička s ihlou, ktorá sa ukladala na platňu,  sa musela opatrne nadvihovať, potom jemne položiť na platňu, neskôr stačilo potiahnuť gombík a už to samo vyskočilo a uložilo sa…
Presne taký mám doma, ktorý treba manuálne nastavovať, milujem ho a som si istý, že žiaden automat nenahradí čaro tých staručkých prístrojov. Náš pochádza zo starodávnej Tesly z bývalého režimu.  Dokonca som sa dočítal, že nejaká úplne nová spoločnosť tento patent odkúpila a vyrába presne na tomto princípe gramofóny,  len veľmi moderné a drahé. A tie modernejšie hrajú akoby sterilnejšie oproti tým starým, šušťajúcim a praskajúcim.
Martin Harich – Marylin Monroe: https://www.youtube.com/watch?v=2c9ece73Kus

O čom spievate na vysnívanom vinyle – o láske?
Jedna z piesní má presne názov Staré gramofóny a je o láske k starým gramofónom. Prvým singlom k albumu bola pieseň Marylin Monroe, druhým Kým sa máme a k tomuto som urobil úplne sám lyrics video, tiež pre mňa novinka.
Kým sa máme: https://www.youtube.com/watch?v=X1fg_Nb0E5g

Koľko máte albumov?
Vlastne štyri CD albumy a moju vysnívanú „vinylku“, ktorú mi v Prahe pokrstil Lumír Olšovský. Možno na Slovensku nie je príliš známy, ale je aj režisér muzikálu, v ktorom hrám hlavnú postavu a volá sa Chyť ma ak to dokážeš podľa rovnomenného filmu z roku 2002.

Čo vás lákalo na muzikáli?
Nič, dokonca som nikdy nechcel muzikál hrať. Ale toto bolo o silnom príbehu, o ľuďoch okolo. Asi pred dva a pol rokom mi zavolal Lumír, že chystá v Plzni muzikál a ja, že ďakujem, neprosím si. Na druhý deň mi poslal mail, kde som sa dozvedel, že ide o príbeh podľa filmu s Leonardo di Capriom a Tomom Hanksom – je to určite film z mojich top piatich. Napokon som prijal, príbeh je o skutočnej udalosti, hrám postavu Leonarda a užívam si to, pretože divák sa ani sekundu nenudí.

Prijali by ste aj ďalšiu postavu, nabudilo vás to?
Nie som muzikálový herec, nechcem to robiť, toto bol úlet, únik od mojej hudobnej cesty podobne ako bolo  moderovanie v českej  hudobnej televízii. Paradoxne viac ako spevácke, tanečné a herecké party mi dala zabrať čeština. Kedysi som hovoril, že hovorím slovensky, anglicky a trochu francúzsky a teraz hovorím no – anglicky, francúzsky a trochu česky.
Kvapka link:  https://www.youtube.com/watch?v=lR1jWZL0Ipg

Predpokladám, že tento rok bude v znamení promo koncertov k novému albumu…
Dal som von ďalší videoklip s názvom Kvapka, ktorý je animovaný, prvý krát  mám takýto klip a pracovali na ňom tvorcovia tri mesiace. Okrem toho,   sa chystám trochu rozbúriť vlnky aj v zahraničí, spolupracujem s producentom z Malty na mojich anglických pesničkách. Chcem nabrať nové skúsenosti ako to beží vonku. Na albume Mapy, ktorý je slovenský, som začal robiť, keď som sa vrátil zo zahraničia.  Teraz mám vonku slovenské skladby a chcem zase naopak trochu vycestovať… A pracovať s inými ľuďmi, inými pocitmi, lebo je také množstvo farieb hudby vo svete, ktoré dokážu pohnúť s citmi, že chcem toho prežiť čo najviac, kým sa dá. Aj nejaké festivaly mám už potvrdené na leto, takže bude to veselé a pestré.

Text a foto: Anna Olvecká

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top