Manuka- prírodný zázrak z Nového Zélandu

O mede a jeho liečivých účinkoch sa dozvedáme odvšadiaľ. Predchádza a napomáha pri rôznych chorobách a ako sladilo ho používa čoraz viac  domácností. Exotický med Manuka z Nového Zélandu má na zdravie ešte priaznivejšie účinky a to aj vďaka svojím antibakteriálnym účinkom.

 

Výnimočná potravina z Nového Zélandu
Med Manuka možno na prvý pohľad vyzerá ako ostatné medy, no jeho vlastnosti ho robia výnimočným. Tento stopercentný prírodný včelí med sa zbiera z kvetov Manuky, ktorá sa nachádza iba na Novom Zélande. Zber nektára prebieha len zopár týždňov v roku, pretože hlavným aspektom úrody Manuky je počasie. Nielen vďaka týmto podmienkam si ho vážia lekári a aj bežní ľudia po celom svete. Aj naďalej však platí, že Manuka med je v prvom rade potravina a nie liek na ťažké choroby.


Účinná MGO zložka

Za antibakteriálne účinky Manuka medu je z väčšej časti zodpovedná MGO zložka, nazývaná aj metylglyoxal. V potravinách sa táto zložka bežne nachádza, no v iných medoch okrem Manuky nie. Nachádza sa už v nektári a pri používaní úspešne bojuje proti baktériám. Aj vďaka tomu môžete tento liečivý med využívať nielen na vnútorné použitie, ale aj na vonkajšie, ako hojenie rán, alebo iné kozmetické účely.

 

Aké účinky má med Manuka?
Manuku môžete využiť naozaj širokospektrálne. V kuchyni poslúži ako náhrada rafinovaného, ale aj hnedého cukru. Ako prevencia proti ľahším chorobám poslúži jedna lyžička medu každý deň, prípadne ako príchuť do rôznych ovocných štiav a smoothies.

Vonkajšie využitie Manuky ocenia najmä dámy. Ideálna je pleťová maska , ktorá v kombinácií s inými prírodnými liečivami, ako aloe vera a kurkuma, pomáha pri liečbe akné a vybieli aj mierne nedokonalosti.

Pri rezných ranách, horúčkach na ústach opäť siahnite po Manuka mede. Hojenie možno potrvá dlhšie ako pri liečbe liekmi a masťami, no účinok je zaručený a dlhodobý. Priaznivé účinky totiž prenikajú hĺbkovo, preto zdravotné problémy nepotláča, ale skutočne lieči.

Zdroj: Adrianka F.