Koruna zostane korunou

Je pochopiteľné, že keď páli slniečko, venujeme sa najmä svojej pokožke, natierame sa všetkým možným, len aby sa nespálila a pekne sa opálila. Rovnako ako pokožku však treba chrániť aj vlasy. Najjednoduchšie pokrývkou hlavy.

Len ak sa o ne postaráme, budú aj v lete krásne, pružné a lesklé. Horúce slnko, morská soľ, ale aj voda kúpaliska vlasy ľahko poškodia. Zostanú suchšie, krehkejšie, stratia pružnosť a ich končeky sa ľahko štiepia. O vyblednutí a zmene farby ani nehovoriac. Nepriateľom je UV žiarenie, ktoré má, pri dlhodobom a častom pôsobení, mnoho nežiaducich účinkov. Slnečné lúče veľmi ľahko zničia ochrannú vrstvu obklopujúcu vlas (kutikulu) a preniknú do jeho štruktúry. Častý vplyv UVA a UVB žiarenia spôsobuje, že vlasy zostanú vysušené, vyblednú, farbené vlasy sa nadmerne zosvetlia, dokonca zmenia odtieň. Ľahšie sa lámu a sú bez lesku. Ak sú vlasy pred letom upravené trvalou, prípadne často farbené či odfarbované, slnko ich poškodí oveľa rýchlejšie.Koruna krásy - vlasy

Škodí im slaná, ale aj chlórovaná voda, vietor, zvírený piesok na pláži a všadeprítomný prach. Jednou z možností, ako vlasy ochrániť, je nosiť pokrývky hlavy, najlepšie svetlej farby. Dobré je tiež kontrolovať slnenie, častejšie vyhľadávať prirodzený tieň a chrániť vlasy pred negatívnymi vplyvmi morskej alebo chlórovanej vody jednoducho tak, že ich vždy umyjeme. Pomocníkmi pri ochrane vlasov sú aj mnohé kozmetické prípravky vyrobené špeciálne na ochranu vlasov v letných dňoch. Šampóny, kondicionéry, krémy, gély, masky či mlieka. Obalia vlas ochrannou vrstvou s výživnými látkami, zabránia nadmernému vysušovaniu.

V dovolenkovej batožine by nemal chýbať šampón s UV filtrom, bohatý na výživné látky. Nielenže spláchne z vlasov nečistoty ako piesok či soľ, ale dodá im potrebné živiny a hydratáciu. Nezabudnite ani na kondicionér, tiež s UV filtrom, ktorý podporí a znásobí účinky šampónu, a vlasy sa ľahko rozčešú. Krém, gél, mlieko či olejová emulzia, to už je dnes tiež samozrejmosť. Používajú sa cez deň, bez oplachovania. Odporúča sa nanášať ich minimálne 2- až 3-krát počas slnenia alebo potom, keď sa vrátite od mora či od bazéna domov. Slúžia na priebežné obnovenie ochranného vlasového filmu. Krémy sú ideálne na všetky typy vlasov, len ich treba starostlivo rozotrieť po celej dĺžke. S olejovými emulziami zaobchádzajte opatrne. Stačí medzi prstami rozotrieť dve-tri kvapky, a následne votrieť do vlasov. Ak dávkovanie preženiete, môže sa stať, že sa vlasy zostanú zlepené. Závisí to od kvality vlasov a od dávkovania.

Najlepšie je vziať so sebou na dovolenku celú kolekciu prípravkov určených na starostlivosť o vlasy. Vyberať je skutočne z čoho…

Marta Zvolenská
Shutterstock