Je spolužitie so svokrovcami za trest?

MONSTER-IN-LAW, Jane Fonda, Michael Vartan, Jennifer Lopez, 2005, (c) New Line

Tak ako všetko, aj spolužitie so svokrovcami má svoje výhody, aj nevýhody. Všetko závisí od správnej komunikácie, schopnosti dohodnúť sa a určiť si pevné pravidlá. Najčastejšie problémy viacgeneračného spolužitia nastávajú najmä pri deľbe povinností a práce, ako aj pri financiách. No nesúlad v názoroch sa častokrát naplno prejaví až pri výchove detí.

Najdôležitejším aspektom, rozhodujúcim o fungovaní a súžití viacgeneračnej rodiny, je povaha a súhra názorov mladších so staršími. Ak sú svokra a nevesta prispôsobivé, môže byť spolužitie do istej miery osožné. Najmä pre nevestu je po narodení detí, dobrá v podstate akákoľvek pomoc, či už s bábätkom, alebo s domácnosťou. V tomto smere je bývanie pod spoločnou strechou osožné.

Neznamená to však, že k drobným sporom aj tak nedôjde. Každý sme iný a o generáciu starší človek už vidí výchovu a starostlivosť o deti, či domácnosť úplne inak, ako mladí ľudia. Napríklad zatiaľ, čo vám stačí upratať raz za týždeň, svokra je zvyknutá robiť to každý druhý deň a chcela by týmto návykom naučiť aj vás. Vy to však nepovažujete za potrebné a navyše ste unavená aj z iných povinností, ktoré ju už nezaťažujú a oheň je na streche. Možno to ani nemyslí zle, chce vám len poradiť, no vy si to v tom zhone môžete vyložiť inak.

No situácia môže byť aj opačná a vaša svokra môže byť pekne prefíkaná potvora, ktorá to môže robiť naschvál, alebo môže svoje záujmy riešiť cez synáčika, ktorého má omotaného okolo palca hneď niekoľkokrát a manipulovať tak nielen s ním, ale aj s vami. Či už je to tak, alebo onak, urobte tomu rázny koniec. Slušne jej vysvetlite, že domácnosť a deti, o ktoré sa staráte sú vaše a že jej miesto vo vašej rodine je pomocné, nie poradné.

Čo ale v tom prípade, keď už od začiatku nechce „dobre vychádzať“ jedna z vás, alebo dokonca obidve? Vtedy je najlepšie vôbec sa ku svokrovcom nenasťahovať a ísť od začiatku vlastnou cestou. To je v podstate vždy najlepšie riešenie, pretože väčšinou sa stáva, že viacgeneračná domácnosť neveští nič dobrého. Určite to poznajú viaceré z vás.