Je cukor potrebný?

konzumácia cukru

Čo si myslíte? Je cukor potrebný? Aj to je jednou z otázok, ktorú si kladieme. Možno nie úplne všetci, ale určite sa pár jednotlivcov nájde.                                                       Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že ľudia konzumujú príliš veľa cukru. Preto sa odporúča, aby dospelí konzumovali maximálne 25g cukru na deň. To je v prepočte asi takých 6 lyžičiek. Priznajte si, čítate si zloženie potravín, ktoré sa vám dostane do ruky? Pretože chybou je aj to, že spotrebitelia si často krát neuvedomujú, čo a koľko toho skonzumujú. Samozrejme, konzumácia cukru a jeho množstva podľa WHO sa netýkajú tých potravín, v ktorých sa cukry nachádza prirodzene – v čerstvom ovocí, zelenine a mlieku, pretože doposiaľ neexistuje žiadny dôkaz o nežiaducich účinkoch spojených s ich konzumáciou.

Cukor predstavuje aj zdravotné riziká.
Prílišná konzumácia cukru môže viesť k obezite, zubnému kazu, ochoreniu ďasien a k hypertenzii u dospelých a čoraz častejšie aj u detí. Preto by sme mali dbať na to čo zjeme, koľko toho zjeme, pretože všetkého veľa škodí. Cukor je pre život potrebný, ale primerane, v správnom množstve a niekedy možno aj v správnom čase. Pretože ako už vieme, konzumácia cukru v neskorých večerných hodinách vedie k ukladaniu tukových zásob, ktoré sa nám počas spánku uložia, a teda nemáme ich v noci ako spáliť. Preto ideálne je , ak sa cukor konzumujeme doobeda, prípadne ešte v popoludňajších hodinách. Vtedy nám cukor dodá energiu, ktorú potrebujeme. Či už pri práci, na dobré a lepšie premýšľanie, pri športe či iných aktivitách, ktoré máme.

Nevzdajme sa cukru, pretože naše telo ho potrebuje, ale dbajme na to, koľko ho do nášho tela dáme. Veď predsa, naše telo nie je odpadkový kôš, no nie?

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock

konzumácia cukru