Zdravie

Dozrievajú orechy, nepremeškajte a nazbierajte si

Orechy majú na ľudské zdravie celú škálu pozitívnych účinkov. Pomáhajú podporovať správnu funkciu mozgu – podporujú pamäť a myslenie. Majú vplyv na náladu – zvyšujú vylučovanie dopamínu a serotonínu. Ochraňujú cievy a srdce, znižujú cholesterol a riziko vzniku mozgovej mŕtvice, čiže majú antisklerotický účinok a ich pravidelná konzumácia znižuje riziko až o 50 %. Majú protirakovinový a antioxidačný účinok, anti-diabetický, pri ich konzumácii nižšie riziko vzniku cukrovky 2.typu a podporujú výkonnosť imunitného systému.

Orechy sú zdroj kvalitných bielkovín, rastlinných tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, vitamínov a mnohých minerálov. Látky, ktoré obsahujú vyživujú mozog, uplatňujú sa v prevencii civilizačných ochorení pretože chránia organizmus pred voľnými kyslíkovými radikálmi, majú omladzovací efekt a predlžujú život. Kvôli nízkemu obsahu cukrov sú vhodné aj pre diabetikov a pre výživovú hodnotu si ich cenia aj vegetariáni.

Orechy sú charakteristické veľkým obsahom:

  • Bielkovín – kvalitných.
  • Nenasýtených mastných kyselín (MK) – omega-3 mastné kyseliny, pričom obsahujú najvyššie množstvo omega-3 mastných kyselín zo všetkých druhov orechov.
  • Vitamínov B – vrátane kyseliny listovej.
  • Vitamínov E a A – čím sú čerstvejšie, tým je obsah vitamínov vyšší.
  • Minerálov a stopových prvkov – sú bohatým zdrojom horčíka, železa, zinku, draslíka, medi či selénu.

 

1. Ich pravidelné chrumkanie znižuje hladinu cholesterolu a podporuje imunitný systém, 50 g denne je ideálne množstvo.

2. Zo všetkých orechov obsahujú najviac 3 omega nenasýtených mastných kyselín, ktoré dokázateľne zlepšujú činnosť srdca a udržiavajú našu pamäť v dobrej forme.

3. Kto si dopraje 30 g denne, zníži riziko priberania.

4. Žiadna šanca vráskam. Dostatok vitamínu E má dokázateľné vyhladzujúce účinky.

5. Snack pre vegetariánov: Vlašské orechy obsahujú 14 % bielkovín, ktoré robia kotletám ozajstnú konkurenciu.

Nenasýtené tuky obsiahnuté v orechoch slúžia na čistenie ciev a?chránia srdce. Vitamín A?podporuje zrak. Čerstvo vylúpané orechy sú najlepšie. Olúpané by ste mali skladovať vo vzduchotesnom vrecku a?po otvorení rýchlo skonzumovať. Inak zatuchnú.

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top