Dostihla vás menopauza?

Nie je to tragédia, skôr nová etapa života ženy, len sa jej netreba poddať. S tým, že prirodzene klesá hladina estrogénu, nič neurobíme, no príznaky možno zmierniť. A najmä, všetko je v hlave.

 

Odborníci tvrdia, že príznaky poklesu tvorby estrogénu sa objavujú u takmer osemdesiatich piatich percent žien, asi u tridsiatich percent z toho sú také výrazné, že vyžadujú liečbu. Takéto obdobie trvá priemerne desať rokov, len u malého percenta žien sa neobjaví vôbec a „šťastnejšie“ majú príznaky len krátky čas. Pred menopauzou aj postmenopauzou akoby sme privierali oči, málo sa o nich otvorene hovorí. Pritom v postmenopauze prežije žena takmer tretinu života – na Slovensku je priemerný vek žien sedemdesiatdeväť rokov.

Čo je obťažuje a čo je nebezpečné
Trápia najmä vonkajšie príznaky, ktoré dovtedy neboli – nepríjemné návaly tepla v tvári, na krku a hrudi, náhle búšenie srdca, bolesti hlavy, ba až závraty, nadmerné nočné potenie a poruchy spánku, zvýšená nervozita, náladovosť, podráždenosť, poruchy koncentrácie, precitlivenosť, aj problémy v pohlavnom živote. Je však oveľa nebezpečnejšie, že základný ženský pohlavný hormón estrogén  výrazne ovplyvňuje činnosť srdca, stav kostí, zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín v žilách, infarktu alebo cievnych mozgových príhod, trpí pokožka, zhoršuje sa kvalita vlasov, nechtov a podobne.

Konzultujme s lekárom
Príznaky, ktoré nepríjemne ovplyvňujú kvalitu života, možno upraviť po konzultácii s lekárom. Často sa hovorí o úprave stavu hormonálnymi prípravkami v podobe tabletiek, náplastí či krémov, ktoré sčasti doplnia chýbajúci estrogén. Odborníci sa však k takémuto dopĺňaniu nestavajú jednoznačne. Mnohým ženám hormonálna substitučná terapia vôbec nepomôže. Stav možno upraviť stravou, vďaka ktorej sa  do organizmu dostanú látky s podobným zložením ako  estrogén, a tak vlastne ovplyvniť jeho nedostatok. Hovorí sa im fytoestrogény. Prirodzene sa nachádzajú v mnohých potravinách.

Takže, čo pomôže?
Fytoestrogény sa nachádzajú v sóji, ľanových semienkach, obsahuje ich aj slnečnica, syr tofu a výrobky z celozrnnej pšeničnej múky. Ženám v postmenopauze pomôžu aj  zemiaky, čerešne, datle, mrkva a zelená fazuľka, aníz aj fenikel. Vhodné sú aj potraviny a plody s obsahom bóru. Ten zvyšuje hladinu estrogénu. Do každodennej stravy by sme mali zaradiť jablká, orechy, hrušky, hrozno, broskyne, mandle, med, hrach a šošovicu. Nepríjemné návaly horúčosti obmedzuje selén, ktorý je v morských rybách, celozrnných obilninách, sóji, fazuli a vo vajciach.

Všetko je v hlave
Náladu výrazne zlepšuje každodenný primeraný a pravidelný pohyb, prechádzky v prírode, ľahké aeróbne cvičenia, pilates, strečing, rýchla chôdza a podobne. Pri športovaní sa vyplavuje tzv. hormón dobrej nálady – serotonín, a práve ten pomáha pri vytváraní duševnej rovnováhy. Rovnako pomáhajú záujmy, stretávanie s priateľmi, zveľaďovanie záhradky, zabudnuté ručné práce, dobrá knižka, kino… Keď sa k tomu pridá podpora zo strany rodiny, dobré partnerské spolunažívanie „v dobrom aj zlom“, nemusí byť toto obdobie života  vonkoncom tragické.

Autor: -aka-

 

Čo je čo

Klimaktérium: prechod, obdobie, keď postupne ustáva aktivita pohlavných orgánov a klesá hladina hormónov, čo vedie k mnohým zmenám nielen v tele, ale aj v živote. Prichádza zvyčajne medzi 45. až 55. rokom života.

Menopauza: posledná menštruácia, skončenie pravidelného menštruačného krvácania u žien v prechode.

Premenopauza: obdobie pred menopauzou, objavujú sa nepravidelnosti v menštruačnom krvácaní, neurovegetatívne problémy a neplodnosť.
Postmenopauza: obdobie po menopauze, teda už úplne bez menštruačného krvácania.