Dôležité zložky potravín – časť prvá:

Vláknina

Určite ste už počuli o rôznych dietách, ktoré vám radia, ako zo stravy vynechať či už tuky alebo sacharidy a vysnívanú postavu do plaviek alebo šiat dosiahnete za týždeň. Ak sa však na celú situáciu pozriete zo zdravotného hľadiska, vynechávanie základných zložiek potravy nie je telu prospešné. Aj keď výsledky dosiahnete za krátky čas, zdravotné problémy a iné nežiadúce efekty sa objavia neskôr.

 

Vláknina ako dôležitý sacharid
Vláknina je druh nestráviteľného sacharidu, ktorý zohráva dôležitú úlohu v ľudskom organizme. Upravuje a zabezpečuje zdravý priebeh trávenia a prechodom cez tráviaci trakt na seba viaže toxické látky. Zároveň sa z tela vyplavuje cholesterol a všetky nežiadúce látky prijaté z nezdravých potravín. Na rozdiel od iných komplexných sacharidov vlákninu ľudský tráviaci systém nedokáže rozložiť, a preto väčšina z nej prechádza cez tenké črevo ako masa.

Užívaním vlákniny, či už vo forme vitamínov alebo v strave, predchádzame srdcovo-cievnym ochoreniam, rakovine, cukrovke a iným žalúdočným problémom.

Rozpustná a nerozpustná
Vlákninu delíme na dva základné druhy podľa rozpustnosti vo vode na rozpustnú a nerozpustnú. Prvá menovaná urýchľuje prechod potravy črevom a v ľudskom organizme na seba dokáže viazať značné množstvo vody. Vďaka tomu sa zlepšuje trávenie. Rozpustnú vlákninu by ste mali prijímať čo najčastejšie, a to najmä vo forme potravín ako brokolica, mrkva, pšenica a jablko.

Nerozpustná vláknina sa rozkladá v menšom rozsahu ako rozpustná a tráviacim traktom prechádza bez výraznej zmeny. V porovnaní s rozpustnou vlákninou na seba nedokáže naviazať také veľké množstvo vody a z tela sa dostáva v nezmenenej forme. V kombinácii s vlákninou rozpustnou by však mala byť obsiahnutá v každom jedálničku. Medzi kvalitné potravinové zdroje patria orechy, červená repa, listová zelenina, špargľa,  fazuľa a celozrnné obilniny.

Koľko vlákniny denne by sme mali prijať?
Keďže je vláknina jednou z najdôležitejších zložiek ľudskej potravy, jej príjem by mal byť každodenný. Dospelý človek by mal denne skonzumovať 25g vlákniny, či už vo forme potravín, výživových doplnkov, no ideálne v kombinácii oboch alternatív. Ak je príjem vlákniny nízky, odporúča sa piť viac čistej vody a prísun vlákniny pomaly zvyšovať.

Zdroj: AF