Čo robiť, aby sme v staršom veku neochoreli?

U ľudí starších ako 65 rokov môžu akútne respiračné infekcie,  napríklad aj bežné nachladnutie, chrípka, či zápal pľúc, spôsobiť život ohrozujúce komplikácie. Americká geriatrická spoločnosť informovala, že zvýšené dávky vitamínu D, dokážu významne znížiť riziko respiračných infekcií u seniorov. 

„Výskum potvrdil mimoriadnu dôležitosť vitamínu D3 pre zdravie a najmä pre zdravie seniorov. Obzvlášť v zimných mesiacoch by sme všetci mali myslieť na jeho dopĺňanie a užívať výživové doplnky obsahujúce silnú kombináciu vitamínov K2 a D3.“  Informuje Dr. Juraj Vozár, zo slovenskej farmaceutickej spoločnosti., ktorá prostredníctvom edukačného projektu Som stále kosť už takmer dva roky zdôrazňuje dôležitosť týchto vitamínov pre zdravie a správne vstrebávanie vápnika. „Vitamín D3 je silná zbraň  imunitného systému proti všadeprítomným  vírusom. Podieľa sa na niektorých dôležitých imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku, svoju úlohu hrá v raste krvných, svalových a kožných buniek. Nezastupiteľnú úlohu má aj pri správnom vstrebávaní vápnika do kostí a zubov. Vitamín K2 sa postará o to, aby sa vápnik dostal priamo do kostí a zubov a neusadzoval sa v mäkkých tkanivách. Nie nadarmo už naši predkovia hovorili, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár.“

Nedostatkom vitamínu D3 sú najviac ohrození seniori
Seniori žijúci v zariadeniach dlhodobej starostlivosti majú zvýšené riziko chorobnosti, pretože sú  minimálne vystavovaní slnečnému žiareniu, ktoré je spájané so správnou funkciou imunity.  „S vyšším vekom sa zároveň znižuje schopnosť kože syntetizovať vitamín D.  Vo veku nad 65 rokov je táto schopnosť znížená až o 75 %. Ak k tomuto poznatku pridáme informáciu, že vyše 60 % Slovákov má nízku hladinu vitamínu D, malo by to pre každého seniora znamenať každodenné užívanie vitamínu D3, ideálne v kombinácii s vitamínom K2, ktoré sa podieľajú na správnom vstrebávaní vápnika, “ dopĺňa Dr. Juraj Vozár

Štúdia Americkej geriatrickej spoločnosti zahŕňala 107 dospelých starších ako 60 rokov, ktorí žili v zariadeniach dlhodobej starostlivosti. Polovica skupiny dostávala denne 1,000 IU vitamínu D a mimoriadnu dávku 100000 IU raz za mesiac.  Druhá polovica skupiny dostávala štandardné dávkovane D 12 000IU mesačne.

V prvej skupine so zvýšeným dávkovaním vitamínu D lekári zaznamenali o 40 % nižšiu chorobnosť počas 12 mesačného sledovaného obdobia oproti skupine užívajúcej placebo. Zaujímavé je, že v skupine s vyššími dávkami D vitamínu zaznamenali dvojnásobne nižšie problémy s pádmi, ktoré sú v seniorskom veku pomerne časté a môžu mať smrteľné následky.

Autor: Andrea H.
Foto: Shutterstock