Chcete schudnúť? Choďte za psychológom!

Chcete schudnúť? Choďte za psychológom!

Zdá sa vám, že by ste klopali na nesprávne dvere? Ani nie. Ak nezaberajú iné nástroje chudnutia, treba siahnuť po psychologickej pomoci.

To, že psychika ovplyvňujme celý náš život a zdravotný stav, to už hádam vieme. Ale treba si uvedomiť, že v poli pôsobenia psychiky je aj náš výzor. Ak ste unavená, ľudia to hneď zbadajú! Neskryjete ani to, že ste šťastne zaľúbená, tá žiara spokojnosti oslepí celé vaše okolie. Rovnako tak pôsobí psychika i na váhu. Máte nastavený jedálniček, cvičíte a stále nič? V takých prípadoch aj výživoví poradcovia spolupracujú s psychológmi.

Jedlo je ako droga. Tiež si ním veľakrát niečo nahrádzame. Pre tučnejších, či obéznych ľudí je to druh závislosti. Jedlo nám prináša uvoľnenie, dobrý pocit, robí presne to, čo návyková láta v mozgu človeka – prináša nám pocit uspokojenia. Som nervózna, dám si čokoládu, upokojí ma. Vyliečiť sa z tejto závislosti je pritom ťažšie ako vyliečiť sa závislosti od alkoholu či cigariet. V týchto prípadoch sa nám to totiž „ľahko“ podarí, keď so spomínanou drogou raz a navždy skončíme! Ak si k alkoholu či nikotínu už nikdy viac ani len neprivoniame. Ale s jedlom seknúť nemôžeme. Jesť musíme. Preto je pre obézneho človeka veľmi ťažké obmedziť sa v jedení. Je nesmierne ťažké odriekať si niečo – nedám si – cítim sa zle, dám si – mám výčitky.  A vtedy treba klopať na dvere psychológa.

Obézni ľudia, ktorým nepomáhajú žiadne diéty, lebo každý diétny plán prerušia skôr ako začne fungovať, majú slabú vôľu. Psychológ vám vytrénuje vašu vôľu, vaše sebaovládanie a vašu sebadôveru. Čím je človek sebavedomejší, tým je spokojnejší, silnejší a na sile naberá aj jeho vôľa. Až vtedy, keď sa naučí ovládať vôľu má pocit, že drží svoj život pevne v rukách, a to ako bude vyzerať môže  zmeniť! Najsilnejší nástroj chudnutia sme my samy, dámy. Naša vôľa a psychika. Ale okrem toho  potrebujeme aj podporu okolia.

Vy sa odhodláte na zdravší život, upravíte si stravu, ale kým vy večer zobkáte cviklový šalát, váš muž zamorí celý byt vôňou klobásy alebo údeného bôčiku. To je, slušne povedané, podraz. A sme opäť pri psychike  – každý chudnúci človek potrebuje potľapkanie po pleci so slovami „dáš to, obdivujem ťa, si môj vzor, podporujem ťa“.  Potrebuje sa niekomu zdôveriť v čase krízy, potrebuje vidieť, že to čo robí, nerobí len pre seba, ale že to ocení aj človek, ľudia, s ktorými žije. A niekedy stačí fakt len to jediné – neprovokovať tučnými jedlom.

Autor: Alžbeta

Chcete schudnúť? Choďte za psychológom!