Vzťahy

Ako vytvoriť trvalo udržateľný vzťah?

Neobhajujem mužský svet, skôr chcem umožniť mužom aj ženám, aby si priznali vlastnú potrebu blízkosti a potrebu ponechať si vo vzťahu voľnosť.

„Už nie je taký pozorný, ako býval,“ počúvam od svojich klientok.
„Stráži ma a stále len prikazuje,“ počúvam od svojich klientov.

Všimla som si, že my ženy ideme do vzťahu často s predstavou, ktorá je porovnateľná viac so starostlivosťou o malé dieťa ako s partnerským vzťahom.

Do vzťahu projektujeme svoju potrebu materskej lásky, starostlivosti, potrebu starať sa o druhého. Chceme byť stále s partnermi, deliť sa s nimi o všetky svoje pocity a myšlienky. Je možné, že náš mozog vníma muža ako prvé z našich detí.

Blízkosť je vo vzťahu dôležitá, robí ho živým a prúdiacim
Možno sú muži na začiatku vzťahu ochotní byť tými, ktorí pri nás stále stoja, držia nás za ruku a posielajú nám 40 správ denne. Priznajme si, že počiatočná intenzita môže byť výsledkom obyčajnej chémie, ktorá nás k sebe tak neodolateľne priťahuje. Má sa muž meniť, aby bola žena spokojná? Dokážeme sa meniť my, aby muži nemali pocit, že sa znovu stali malými chlapcami, ktorí musia stále poslúchať svoje mamy? Chceme vôbec vedľa seba malých chlapcov, ktorí sú poslušní a urobia, čo nám vidia na očiach – často len preto, aby unikli nekonečným nárekom, že nás už nemilujú, a vyhli sa výčitkám?

My, ženy, potrebujeme blízkosť
Buďme teda spojené samy so sebou, nechajme mužom ich priestor. Ich potrebu objavovať a dobývať svet si nebudeme brať osobne ako odmietnutie. Zdrojom našej radosti môže byť práve to, s akou odvahou a urputnosťou muži skúmajú hranice možností. Budeme samy sebou aj vo chvíli, keď muž nášho života bude vo svojom svete – vo svete svojich predstáv.

Môžeme sa starať samy o seba, o svoje vnútorné, kúzelné dieťa. Ponechajme mužom možnosť vytvoriť v sebe vnútorného chlapca, ktorý je divoký a slobodný – a práve preto taký krásny.

Môžeme aj vo vzťahu dopriať druhému voľnosť?
Jesenného šarkana púšťame na tenkom povraze vysoko, aby sme sa mohli tešiť z jeho krásy. Muži takisto potrebujú priestor, aby si mohli udržať silu. Len potom ich budeme rady obdivovať a tešiť sa spolu s nimi.

Preto majú ženy deti, aby naplnili svoju potrebu materskej lásky.

Preto majú ženy vedľa seba mužov. Aby nezabudli na slobodu, ktorú si občas pletú s materskou láskou.

Možno stačí, ak mužov požiadame, aby nás pevne objali vo chvíli, keď sa cítime samy. A možno nás v tej chvíli budú radi pevne a dlho držať.

Autor: Petra Horáčková, koučka
Zdroj: Ingimage

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top