Ako ustúpiť?

Hádky sú bežnou súčasťou každého vzťahu. Možno len v prvých mesiacoch zamilovania, alebo vo veľmi výnimočných prípadoch tomu tak nie je. Ako sa však hádať konštruktívne a tak, aby to malo zmysel a znamenalo pre nás, aj keď nepriamo, víťazstvo?

Vyhrať sa dá aj inak, ako argumentmi. Partnera môžete dostať do úzkych aj vtedy, ak správne vyhodnotíte situáciu a načasujete si efektný a samozrejme aj herecky podaný ústup. Ak vás partner skritizuje a vy s ním nesúhlasíte, asi nebude rozumné krikom sa domáhať svojich práv a v hádke ho presviedčať o svojich pozitívach a kladných stránkach. Niekedy je menej viac a preto možno postačí, ak mu s pokojným hlasom naznačíte, že nemá pravdu a so smutným výrazom a sklopeným pohľadom odídete do vedľajšej miestnosti.

Váš partner získa v tom momente voči vám pocit previnenia. Ak vás má skutočne rád, bude presvedčený, že vám nespravodlivo ublížil a vy sa teraz kvôli nemu trápite. Niekomu to možno bude trvať dlhšie, iní sa môže prísť ospravedlniť hneď – všetko závisí od povahy dotyčného. No výsledok je presne taký, aký ste chceli – vyhrali ste bez toho, aby o tom vedel. A navyše má ešte aj pocit, že vám má čo splácať. Okrem toho si nabudúce bude pri spornej téme zrejme dávať aj väčší pozor na jazyk, aby vás opäť nezranil.

Nehovoríme, že by ste mali ustupovať vždy. Všetko závisí od situácie, vážnosti témy, povahe zúčastnených a sile obvinení. No niekedy nezaškodí zmeniť rétoriku a spôsobiť partnerovi, či oponentovi v hlave menší šok, z ktorého vyťažíte len a len vy.

Ako sa konštruktívne hádať?

· nebuďte impulzívny a nechajte si „diskusiu“ sami pre seba – deti, ani cudzí ľudia vám nemusia byť svedkami,

· vyhnite sa invektívam – neurážajte a nezosmiešňujte partnera,

· neodkladajte hádku a neduste to v sebe, je dôležité vyjasniť si to, čo najskôr,

· nesúperte, vašim cieľom nie je vyhrať nad partnerom, ale nájsť spoločné východisko,

· fyzické násilie je tabu,

· vyhrážky (rozchodom, smrťou) a vulgarizmy nie sú namieste,

· urážanie partnerovej rodiny hádku ešte viac vyostrí,

· vracať sa k starým hriechom, nie je vhodné,

· nie je dobré používať hraničné pojmy ako nikdy, miliónkrát, či stále – nahraďte ich radšej slovami ako niekedy, často krát, väčšinou,

· neodchádzajte pred vyriešením problému.