Ako sa môžete cítiť štíhla a fit po celý rok?

Neschúľte sa na gauč ani nepodľahnite letargii. Radšej si určite cieľ, ktorý vás naštartuje. Motiváciou môže byť nová láska, modernejšie varenie pre celú rodinu, chuť poraziť nudu i túžba po úspechu.

 

Na desať minút zoberte do ruky pero a napíšte si plán. Nový život vám prinesie viac energie, sebavedomia, radosti, zmysluplných chvíľ a inšpirácie. Úlohy si rozvrhnite tak, aby sa dali časovo zvládnuť.

 

Zbavte sa hladu

Začnite s vylepšením stravovania. Po udalostiach plných kalorických jedál, sladkých maškŕt, kokteilov, „prizdobených“ nedostatkom pohybu, je ťažké začať odznova. Chytá vás chuť na sladké už teraz? Nalejte si veľký pohár minerálky alebo vlažnej vody s citrónovou šťavou. A potom ešte jeden. Voda je dôležitá na čistenie tela, s citrónovou šťavou podporuje trávenie.

Dôležitý je aj spánok. Je to tajný agent v boji s nadváhou. Keď nespíte dobre, vylučujú sa stresové hormóny a hladina cukru je „rozladená“. To vás núti jesť viac tučných jedál, ako potrebujete. A kým spíte, na žiadne maškrty si nespomeniete. Ráno po zobudení si doprajte výdatné raňajky. Mali by tvoriť 25 percent denného prísunu jedál. Naservírujte si zdravé, pestré jedlá, z ktorých si môžete vyberať. Raňajky by mali obsahovať vlákninu, čerstvú zeleninu, ovocie, mliečne výrobky a proteíny. Už večer pred spaním si v duchu pripravte malý jedálny lístok, aby ste sa mali na čo ráno tešiť. Väčšinu potravy by sme mali prijímať v prvej polovici dňa. K večeru je zdravé jesť menej (25 percent denného množstva). A ktoré potraviny pomáhajú udržať štíhlu postavu? Čučoriedky, zelené plody (špargľa, špenát, brokolica), červeno-žltá zelenina, biele mäso, jogurt, mastné ryby, orechy, žltý melón.

 

Menej námahy – veľa muziky

Pri cvičení je dôležité nenechať sa odradiť už pri prvom úkone. Vyberte si pohyb, ktorý je vám prirodzený a prináša vám radosť.

  1. Kickbox. Má vynikajúci účinok na pevnosť ramien a rúk, zapájate doň aj celé telo.
  2. Skákanie cez švihadlo. Spaľuje sa najviac kalórií, pre väčšiu záťaž môžete skákanie spojiť s behom. Aby vás neboleli kolená, noste odpružené tenisky a cvičte na mäkkých povrchoch.
  3. Šprintovanie. S behom sa dostavia výsledky za krátky čas. Ideálny je beh po menej rovnom teréne, kde sa zapája viac svalov na nohách. Postupne si zvyšujte náročnosť, ale neurčujte si nesplniteľný cieľ.
  4. Dynamické kliky. Keď je telo v rovine, udržíte sa aj na jednej ruke a môžete pracovať s každou polovicou tela samostatne. Ruka, na ktorej práve spočívate, by mala byť vystretá a tvoriť s líniou tela 90-stupňový uhol.
  5. V-ľah sed. Podložky sa dotýkate len sedacou časťou, nohy sú vystreté vo vzduchu a ruky predpažené. Skúste sa končekmi prstov doťahovať k špičkám nôh a kmitavými pohybmi trénovať najmä brušné svaly.
  6. Fitloptové cvičenia na zadok a boky. Sadnite si na fitloptu, položte sa do horizontálnej polohy a posúvajte ju pod strednou časťou tela. Toto cvičenie je vhodné aj na pevné držanie chrbta. Ak máte problém s rovnováhou, ruky položte ďalej od seba.

Autor: -aka-